Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am aproape 18 ani și vreau să plec de acasă. Să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am aproape 18 ani și vreau să plec de acasă. Să aștept majoratul, sau să merg la poliție să declar că plec de bunăvoie?

Am si eu aproape 18 ani, mai exact fac peste 13 zile. Vreau sa plec de acasa pentru ca nu ma mai inteleg cu parintii mei si nu sunt de acord cu iubitul meu. Vrem sa stam impreuna sa astept sa fac 18 ani sau sa merg la politie sa declar ca merg de buna voie si ca nu vreau sa ma mai intorc acasa. Astept un raspuns.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua.
Mai ai 13 zile timp de gandire ca sa afli daca esti pregatita sa-ti asumi toate obligatiile unei astfel de relatii. Acest "sa stam impreuna" implica mult mai multe, spre ex: mai putine iesiri, mai putin timp pt.studiu, sau deloc, facturi de plata, cumparaturi, gatit, etc. . Practic, veti trai ca si cum ati fi casatoriti, avand o sumedenie de obligatii.
Pe de alta parte, o relatie mai "soft", dar la parinti, iti ofera mult mai multe oportunitati: mai mult timp liber, fara grija platilor, conditii optime de studiu si in plus, te poti intalni cu iubitul ori de cate ori ai chef. Dar si cu prietenele. Tot cand ai chef. Odata ce devii majora, nu trebuie sa mai ceri permisiunea parintilor pt. a continua relatia cu el. Se intelege ca aici este miezul problemei.
Evalueaza-ti optiunile si incearca sa alegi varianta pe care o consideri cea mai buna pt.tine, nu pt. parinti, nici pt. iubit.
Dar stiti care este problema, tatal meu...este un om foarte complicat. Nu pot vorbii cu el deschis...devine agresiv si verbal si fizic. Nici macar in propria mama nu pot avea incredere. Si stiu ca sa ma mut cu el aduce schimbari majore in viata mea.
Manuela Rășină, administrator

ElisMarcovici a scris:

Dar stiti care este problema, tatal meu...este un om foarte complicat. Nu pot vorbii cu el deschis...devine agresiv si verbal si fizic. Nici macar in propria mama nu pot avea incredere. Si stiu ca sa ma mut cu el aduce schimbari majore in viata mea.

Elis, singurele persoane pe care le vei întâlni în viaţă, şi care să te iubească necondiţionat, sunt părinţii. Şi prima persoană care te va dezamăgi crunt cel mai curând va fi acest iresponsabil egoist, care-ţi pretinde să te muţi cu el, în loc să-ţi vezi de şcoală.