Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AM NEVOIE DE UN MODEL PLAN DE REORGANIZARE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AM NEVOIE DE UN MODEL PLAN DE REORGANIZARE

BUNA
AS AVEA NEVOIE DE UN MIC AJUTOR. fIRMA MEA ESTE O FIRMA MAI MICA CARE SE OCUPA DE AMENAJARI INTERIOARE(TAMPLARIE PVC, USI , PARCHET, ETC). AM DEPUS CEREREA PENTRU INSOLVENTA PRIN REORGANIZARE. IAR ACUMA TREBUIE SA PREZINT UN PLAN DE REORGANIZARE.
ADMINISTRATORUL JUDICIAR CERE MINIM 2500 RON PT ASTA.
SI EU AM ZIS CA IL FAC EU. DE ACEEA AS AVEA NEVOIE DE UN MODEL, SA VAD CARE PUNCTE TREBUIE ATINSE IN ACEST PLAN.
ASA CA DACA PUTETI SA MA AJUTATI VA MULTUMESC FRUMOS
DEPUNERE PLAN DE REORGANIZARE
Nr.: _________________________
Data emiterii : ________________
1. Date privind dosarul:
Număr dosar ___________ anul_________Tribunal __________________________ Secţia __________________________
Judecător sindic ________________
2. Arhiva/registratura instanţei: Adresa ______________________________________________________________________ Număr de telefon ______________________ Programul arhivei/registraturii instanţei _________________
3.1. Debitor: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală_________________________ Domiciliul/sediul social ___________________________________
Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre _________________________________________
Tel/Fax __________________________ E-mail _____________________Cont bancar________________________________
3.2. Administrator special: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumirea )
Cod de identificare fiscală_________________________ Domiciliul/Sediul social ___________________________________
După caz: Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre ________________________________________
Tel/Fax _________________________________________ E-mail ______________________________________________
După caz: Nume şi prenume reprezentant administrator special persoană juridică ___________________________________
4. Creditor*: _____________________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală___________________________ Domiciliul/sediul social ________________________________
Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre ____________ Tel/Fax ___________________ E-mail ______________________ Cont bancar_______________________
Nume şi prenume reprezentant legal al creditorului __________________________
5. Administrator judiciar /lichidator judiciar: _________________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală____________________ Domiciliul/sediul social ____________________________________
Nr. de ordine în tabloul practicienilor în insolvenţă _________________Tel/Fax _________________E-mail ____________
Nume şi prenume reprezentant administrator judiciar /lichidator judiciar persoană juridică______________________________
6. Subsemnatul(a)/Subscrisa _______________________________________ în calitate de ____________________________,
(nume şi prenume/denumirea persoanei care depune planul de reorganizare ) (nume şi prenume sau denumirea)
reprezentat legal prin____________________________ cu sediul profesional**_____________________, cu sediul ales în***
(nume şi prenume/denumire reprezentant legal) (al avocatului)
________________________, în temeiul art. 94 alin. (1) şi art. 98 alin. (1) din Legea privind procedura insolvenţei, comunică planul de reorganizare a activităţii debitorului ______________________ , astfel întocmit, în anexă, în număr de ________ file.
7. În temeiul art. 98 alin. (2) din Legea privind procedura insolvenţei, câte o copie de pe planul propus va fi depusă la grefa tribunalului____________________ şi la oficiul registrul comerţului de pe lângă tribunalul ____________ sau, după caz, la registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre ___________ , iar judecătorul-sindic va convoca o şedinţă, în termen de 20 de zile de la înregistrarea planului de reorganizare la tribunal, la care vor fi citaţi cei care au propus planul şi debitorul prin administrator special, administratorul judiciar, comitetul creditorilor, în care planul de reorganizare va fi admis sau respins de judecătorul-sindic, după audierea persoanelor citate.
8. Număr de exemplare depuse:
Depunem prezenta în 2 exemplare, din care unul pentru instanţă şi unul pentru a fi publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă.****
9. Semnătură:
__________________________________________________________
(numele şi prenumele reprezentant legal al persoanei care a depus planul de reorganizare

____________________________________________________________
(semnătură reprezentant legal al persoanei care a depus planul de reorganizare şi ştampilă)

anexă
PLAN DE REORGANIZARE A DEBITORULUI ___________________________

Număr dosar ______________ anul_________Tribunal ________________________Secţia ________________________
Judecător sindic ______________________________
Persoana care a propus planul (debitor, administrator judiciar, creditor): __________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Debitor: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)

1. Perspectivele de redresare în raport cu posibilităţile şi specificul activităţii debitorului, cu mijloacele financiare disponibile şi cu cererea pieţei faţă de oferta debitorului.
(text)*

2. Măsuri concordante cu interesele creditorilor şi ale membrilor sau asociaţilor/acţionarilor, precum şi cu ordinea publică, inclusiv în ceea ce priveşte modalitatea de selecţie, desemnare şi înlocuire a administratorilor şi directorilor.
(text)*

3. Programul de plată a creanţelor.
(text)*

4. Termenul de executare a planului de reorganizare.
(text)*

5. Categoriile de creanţe care nu sunt defavorizate în sensul legii.
(text)*

6. Tratamentul categoriilor de creanţe defavorizate.
(text)*

7. Descărcarea de răspundere a debitorului, membrilor grupului de interes economic, a asociaţiilor din societăţile în nume colectiv şi a asociaţilor comanditaţi din societăţile în comandită.
(text)*

8. Despăgubiri care urmează a fi oferite titularilor tuturor categoriilor de creanţe, în comparaţie cu valoarea estimativă ce ar putea fi primită prin distribuire în caz de faliment.
(text)

9. Măsuri adecvate pentru punerea planului de reorganizare în practică.
9.1. Păstrarea, în întregime sau în parte, de către debitor, a conducerii activităţii sale, inclusiv dreptul de dispoziţie asupra bunurilor din averea sa, cu supravegherea activităţii sale de către un administrator desemnat în condiţiile legii.
(text)*

9.2. Obţinerea de resurse financiare pentru susţinerea realizării planului şi sursele de provenienţă ale acestora.
(text)*

9.3. Transmiterea tuturor sau a unora dintre bunurile averii debitorului către una sau mai multe persoane fizice sau juridice, constituite anterior sau ulterior confirmării planului.
(text)*

9.4. Fuziunea debitorului.
(text)*

9.5. Lichidarea tuturor sau a unora dintre bunurile averii debitorului, separat sau în bloc, libere de orice sarcini, sau distribuirea acestora către creditorii debitorului, în contul creanţelor pe care aceştia le au faţă de averea debitorului.
(text)*

9.6. Modificarea sau stingerea garanţiilor reale, cu acordarea obligatorie, în beneficiul creditorului garantat, a unei garanţii sau protecţii echivalente.
(text)*

9.7. Prelungirea datei scadenţei, precum şi modificarea ratei dobânzii, penalităţii sau a oricărei alte clauze din cuprinsul contractului sau a celorlalte izvoare ale obligaţiilor sale.
(text)*

9.8. Modificarea actului constitutiv al debitorului.
(text)*

9.9. Emiterea de titluri de valoare.
(text)*
9.10. Inserarea în actul constitutiv al debitorului a unor prevederi:
9.10.1. de prohibire a emiterii de acţiuni fără drept de vot.
(text)*

9.10.2. de determinare, în cazul diferitelor categorii de acţiuni ordinare, a unei distribuţii corespunzătoare a votului între aceste categorii.
(text)*

9.10.3. în cazul categoriilor de acţiuni preferenţiale cu dividend prioritar faţă de alte categorii de acţiuni, de reglementare satisfăcătoare a numirii administratorilor reprezentând categoriile de acţiuni respective în ipoteza neonorării obligaţiei de plată a dividendelor.
(text)*

10. Modificarea actului constitutiv al debitorului, fără acordul statutar al membrilor sau asociaţilor/acţionarilor acestuia, în cazul planului de reorganizare propus de creditori.
(text)*

11. Obligaţia administratorului judiciar de a solicita, pe cheltuiala debitorului, înregistrarea în registrul comerţului a menţiunii de modificare a actului constitutiv al debitorului, fără acordul statutar al membrilor sau asociaţilor/acţionarilor debitorului şi de a publica în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, hotărârea judecătorului sindic de confirmare a planului de reorganizare.**
(text)*

12. Categoriile de creanţe chirografare care aparţin furnizorilor fără de care activitatea debitorului nu se poate desfăşura şi care nu pot fi înlocuiţi.
(text)*

13. Alte menţiuni.
(text)*

Semnătură:

_______________________________________________________________
(numele şi prenumele reprezentantului legal al persoanei care a propus planul)

________________________________________________________
(Semnătura reprezentantului legal al persoanei care a propus planul)
ANEXA 4.7(F0037) VEZI [ link extern ] /
utc, utilizator