Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Se timbrează cererea de contestație la Tabelul ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Se timbrează cererea de contestație la Tabelul creditorilor ?

Bună ziua ! Am depus o cerere de înscriere la masa credală, a angajatorului meu, în procedura insolvenței acestuia, pentru plata diferențeleor de salarii neplătite mie. Administratorul judiciar, nu m-a înscris din oficiu, conform dispozițiilor Legii nr.85/2006. Dosarul este deschis înainte de intrarea în vigoare a Codului insolvenței.
Ridic următoarele întrebări:
1. se timbrează cererea de contestație la Tabelul creditorilor ? eu beneficiind de drept, de prevederile art.123. pct.2 al L85/2006
2. putem face o cerere colectivă de înscriere individuală, în Tabelul creditorilor, suntem mai mulți salariați „uitați” de lichidatorul judiciar să fie înscriși din oficiu,
3. este culpabil lichidatorul judiciar, de neînscrierea noastră, în acest Tabel, - am făcut proba CIM, a raportului de muncă, adeverințe de angajare, - emise de angajator, etc.,

Mulțumesc !

Se poate completa numai tipizatul CONTESTAŢIE ÎMPOTRIVA TABELULUI PRELIMINAR/SUPLIMENTAR AL CREANŢELOR ?

CONTESTAŢIE ÎMPOTRIVA TABELULUI PRELIMINAR/SUPLIMENTAR AL CREANŢELOR
Nr.: ____________________________
Data emiterii : ___________________
1. Date privind dosarul:
Număr dosar ______________ anul__________Tribunal _____________________________ Secţia _____________________ Judecător sindic __________________________
2. Arhiva/registratura instanţei: Adresa _______________________________________________________________ Număr de telefon ______________________ Programul arhivei/registraturii instanţei _________________
3.1. Debitor: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală___________________________ Domiciliul/sediul social _____________________________
Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre _________________________________________
Tel/Fax ___________________________ E-mail _____________________Cont bancar____________________________
3.2. Administrator special: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumirea )
Cod de identificare fiscală___________________________ Domiciliul/Sediul social ____________________________
După caz: Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre _________________________________________
Tel/Fax _________________________________________ E-mail __________________________________________
După caz: Nume şi prenume reprezentant administrator special persoană juridică _______________________________
4. Creditor: ________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală___________________________ Domiciliul/sediul social _____________________________
Număr de ordine în registrul comerţului /registrul societăţilor agricole/registrul asociaţiilor şi fundaţiilor/alte registre _________________________________________
Tel/Fax _________________________________________ E-mail ____________________________________________
Nume şi prenume reprezentant legal al creditorului __________________________ Cont bancar_____________________
5. Administrator judiciar /lichidator judiciar: ______________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Cod de identificare fiscală___________________________ Domiciliul/sediul social __________________________
Nr. de ordine în tabloul practicienilor în insolvenţă _________________________________
Tel/Fax ______________________________________ E-mail ___________________________________________
Nume şi prenume reprezentant administrator judiciar /lichidator judiciar persoană juridică___________________________
6. Subsemnatul(a)/Subscrisa ________________________________ în calitate de_________________________________,
reprezentat legal prin________________________________ cu sediul profesional*________________________________,
(nume şi prenume/denumire reprezentant legal) (al avocatului)
cu sediul ales în** __________________________________ în temeiul • art. 73/ •art. 108 din Legea privind procedura insolvenţei, formulează prezenta

CONTESTAŢIE

Cu privire la creanţa înscrisă în tabelul preliminar / suplimentar al creanţelor sub aspectul:
• legitimităţii
• cuantumului creanţei
• felului creanţei
• garanţiei creanţei
• ordinii de prioritate

7. Valoarea totală solicitată a creanţei _____________ _____________ _____________ _____________ (RON)
(negarantată) (garantată) (prioritară) (Total)
O parte a creanţei este • Sub condiţie ____________ • Scadentă ____________ •Nescadentă ____________ (RON)
7.1.*** Creanţă garantată. _____________________ RON
Prioritate solicitată: •Art. 121 pct. 2
Valoarea garanţiei __________________________ RON
7.2.**** Creanţă chirografară ___________________ RON
Prioritate solicitată: • Art. 123 pct. 7 • Art. 123 pct. 8 • Art. 123 pct. 9
7.3.***** Creanţe prioritare chirografare_____________ RON
Rangul creanţei chirografare prioritare: • art. 123 pct. 3
• art. 123 pct. 4
• art. 123 pct. 5
• art. 123 pct. 6
8. Valoarea totală acceptată a creanţei _____________ _____________ _____________ _____________ (RON)
(negarantată) (garantată) (prioritară) (Total)
O parte a creanţei este • Sub condiţie _____________ • Scadentă _____________ •Nescadentă _____________ (RON)
9. Motivarea contestaţiei
Motivarea în fapt şi în drept a contestaţiei este prezentată în anexă în număr de_________ file
10. Probe
În susţinerea prezentei solicităm administrarea următoarelor probe:
¨ înscrisuri
¨ alte probe
În acest sens, depunem următoarele documente justificative:
• sentinţa civilă definitivă, irevocabilă şi învestită cu formula executorie
• contracte comerciale, facturi fiscale, avize de expediţie
• contractele prin care sunt constituite garanţiile imobiliare/mobiliare
• alte înscrisuri relevante
în număr de _________ file
11. Cheltuieli de judecată şi judecarea în lipsă******
În temeiul art.______ alin. ____din Codul de procedură civilă solicităm cheltuieli de judecată în sumă de ______________ lei, pentru care depunem următoarele documente justificative_______________________________________________________ .
În temeiul art.______ alin. ____din Codul de procedură civilă solicităm judecarea în lipsă.
12. Număr de exemplare depuse*******:
Depunem prezenta în 2 exemplare, din care unul pentru instanţă şi unul pentru a fi publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
13. Semnătură:

_________________________________________________
(numele şi prenumele reprezentant legal al contestatorului)

_________________________________________________
(Semnătură reprezentant legal al contestatorului şi ştampila)

anexă
MOTIVAREA ÎN FAPT ŞI DREPT A CONTESTAŢIEI

Număr dosar ______________ anul_________Tribunal ________________________Secţia ________________________
Judecător sindic ______________________________

Contestator*: _______________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)
Intimat**: ___________________________________________________________
(nume şi prenume sau denumire)

1. MOTIVAREA ÎN FAPT
(text)***

2. MOTIVAREA ÎN DREPT
(text)***

Semnătură:

______________________________________________
(numele şi prenumele reprezentantului legal al contestatorului)

_____________________________________________________
(Semnătura reprezentantului legal al contestatorului şi ştampila)