avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua! Am născut în data de 12.10 prematur, in acea perioadă eram in concediu medical și deoarece nu mă așteptam la acest lucru nu am beneficiat de nici o zi de prenatal. Am intrat în concediu postnatal de pe data de 14.10 până la data de 16.02. întrebarea mea este că cei de la firma unde lucrez au completat pe adeverință faptul că cele 42 de zile de lăuzie se îndeplinesc la 20.11 ceea ce nu e corect calendaristic. Îmi puteți explica de ce au completat așa sau daca este vreo greșeală oare să mă aștept că nu voi primi indemnizația? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:03, 27 Martie 2018
Buna ziua,
Cand s-a nascut bebe? pe 14.10?
Daca ati nascut pe 12.10., concediul postnatal de 42 de zile se termina in data de 22.11.2017, inclusiv.
Pe 12.10 s a născut.

IULIA NEDELCU a scris:

Buna ziua,
Cand s-a nascut bebe? pe 14.10?


Chiar daca eu eram concediu medical pe data de 12 și respectiv 13.10? Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Daca ati nascut pe 12.10., concediul postnatal de 42 de zile se termina in data de 22.11.2017, inclusiv.

In data de 22.11.2017 se implinesc cele 42 de zile de lauzie. Chiar daca erati in medical, bebe s-a nascut pe 12.10, ceea ce inseamna ca sunt calculate corect zilele.

Alte discuții în legătură

Adeverinta acordare cic ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna ziua. Am urmatoarea situatie : o salariata a nascut prematur in 21.12.2009. Pana in 20.12.2009 a avut coc. med. cod 01. Din 21.12.2009 are conc med cod ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata Olariuionuflorin Olariuionuflorin Sotia a intrat in prenatal la 1 oct iar pe 5 a nascut 2 baieti prematuri atsfel prenatalul de pe data de 5 a devenit postnatal si va rog sa ma corectati daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie dupa terminare concediu postnatal ANIROK ANIROK Buna ziua, Pe data de 26 dec 2010 am nascut,moment in care eram in concediu prenatal de 55 de zile si as vrea sa stiu dc sunt obligata sa depun actele pt ... (vezi toată discuția)