Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua! Am născut în data de 12.10 prematur, in acea perioadă eram in concediu medical și deoarece nu mă așteptam la acest lucru nu am beneficiat de nici o zi de prenatal. Am intrat în concediu postnatal de pe data de 14.10 până la data de 16.02. întrebarea mea este că cei de la firma unde lucrez au completat pe adeverință faptul că cele 42 de zile de lăuzie se îndeplinesc la 20.11 ceea ce nu e corect calendaristic. Îmi puteți explica de ce au completat așa sau daca este vreo greșeală oare să mă aștept că nu voi primi indemnizația? Mulțumesc!
Buna ziua,
Cand s-a nascut bebe? pe 14.10?
Daca ati nascut pe 12.10., concediul postnatal de 42 de zile se termina in data de 22.11.2017, inclusiv.
Pe 12.10 s a născut.

IULIA NEDELCU a scris:

Buna ziua,
Cand s-a nascut bebe? pe 14.10?

Chiar daca eu eram concediu medical pe data de 12 și respectiv 13.10? Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Daca ati nascut pe 12.10., concediul postnatal de 42 de zile se termina in data de 22.11.2017, inclusiv.

In data de 22.11.2017 se implinesc cele 42 de zile de lauzie. Chiar daca erati in medical, bebe s-a nascut pe 12.10, ceea ce inseamna ca sunt calculate corect zilele.