avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura PFA vanzare marfa catre un SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura PFA vanzare marfa catre un SRL

Un PFA se inchide si se deschide o societate Microintreprindere.

Un PFA neplatitor de tva cu cod caen 4711 comert vrea sa vanda tot ce are in stoc la data de 31.03.2018 cu factura unei societati . Va avea liste de inventar binenteles dar inrebarile mele sunt :
1. lista de inventar va trebui sa contina suma produselor- marfa la raft sau intrarea marfii si adaosul comercial .
2. e suficienta lista de inventar si factura pe total suma ( vanzare produse conform listei de inventar ) sau pe factura vor fi nominalizate toate produsele cu suma din inventar si adaugat din nou un procent pt ca e vanzare .
3. la societate legal va trebui adaugat un 5-10 % un adaus comercial la receptionarea produselor.
Va rog sa ma ajutati daca puteti mai explicit sau sa ma indrumati unde sa ma documentez.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: tina1234 , utilizator 09:07, 1 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Modelul listei de inventariere este unul standard. Cautati pe net. Se trece cantitate la data inventarierii si pretul de vanzare al produselor la aceeasi data.
Pe factura treceti toate produsele dupa denumire si cantitate, etc Plata daca o faceti in numerar. pfa-ul o sa bage aceste produse si cantitati prin casa de marcat si la factura va va da bon fiscal si apoi dupa acea va defiscaliza casa de marcat
Adaosul comercial nu este limitat deloc. Deci cat doriti atat puneti cand completati nir-ul.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
george-neagu, moderator
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum fac preturile si cum le pot vinde legal prin casa de marcat? tym_and tym_and buna ziua Imi fac un gewerbe ( PFA) si inchiriez un spatiu pentru ami face un magazin mixt, cumpar marfa de la selgros sau metro. Exemplu : Cumpar cu un ... (vezi toată discuția)
Tva la factura sau la pretul intreg??? vasile15 vasile15 Cum se trece in NIR tva-ul?Eu sunt platitor de TVA si cumpar marfa fara tva...Eu in NIR cand il completez...pun tva-ul la 10 lei cat am dat pe produs sau pun ... (vezi toată discuția)
Contabilitate i.i florin_magdici florin_magdici Buna, Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier Din ... (vezi toată discuția)