Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura PFA vanzare marfa catre un SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura PFA vanzare marfa catre un SRL

Un PFA se inchide si se deschide o societate Microintreprindere.

Un PFA neplatitor de tva cu cod caen 4711 comert vrea sa vanda tot ce are in stoc la data de 31.03.2018 cu factura unei societati . Va avea liste de inventar binenteles dar inrebarile mele sunt :
1. lista de inventar va trebui sa contina suma produselor- marfa la raft sau intrarea marfii si adaosul comercial .
2. e suficienta lista de inventar si factura pe total suma ( vanzare produse conform listei de inventar ) sau pe factura vor fi nominalizate toate produsele cu suma din inventar si adaugat din nou un procent pt ca e vanzare .
3. la societate legal va trebui adaugat un 5-10 % un adaus comercial la receptionarea produselor.
Va rog sa ma ajutati daca puteti mai explicit sau sa ma indrumati unde sa ma documentez.
george-neagu, moderator
Modelul listei de inventariere este unul standard. Cautati pe net. Se trece cantitate la data inventarierii si pretul de vanzare al produselor la aceeasi data.
Pe factura treceti toate produsele dupa denumire si cantitate, etc Plata daca o faceti in numerar. pfa-ul o sa bage aceste produse si cantitati prin casa de marcat si la factura va va da bon fiscal si apoi dupa acea va defiscaliza casa de marcat
Adaosul comercial nu este limitat deloc. Deci cat doriti atat puneti cand completati nir-ul.
george-neagu, moderator
Multumesc mult!