Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul CM

Cum se calculeaza CAS ptr sarcina lauzie cod 08 .
Va rog exemplu ptr. luna februarie , 28 zile CM, 20 de zile lucratoare in luna, salariul brut 1900.
Ce ordonanta a modificat modalitatea de calcul a salariilor incepand cu luna 01/2018, astfel incat salariile ptr timp partial sa nu mai fie negativ! Va multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,
OUG nr. 8/2018 a modificat calculul CM-urilor astfel ca s-a introdus plafonul temporar al CAS-ului (01.01-30.06.2018 inclusiv). Se introduce o plafonare a bazei de calcul al CAS-ului la 115 lei.
35% din 3131 lei = 1096 lei
1096 x 10,5% = 115 lei.
Pentru exemplu de mai sus, am nevoie de media zilnica a medicalului pe care o folositi in calculul indemnizatiei de CM, sau puteti folosi urmatioarea formula:
Mz x nr. de zile de CM x 85%= Indemnizatia de CM.
La aceasta indemnizatie se aplica CAS-ul, adica se scad cei 115 lei.
CM pe cod 08 este scutit de impozit, asa ca salariul net se determina foarte usor, intrucat pe medicale nu se retine contributia CASS.