Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... problema asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

problema asociatie de proprietari

Buna dimineata,

Sunt cenzor al unei asociatii si intampin urmatoarea problema pentru care va solicit o parere avizata:

Asociatia de proprietari prin comitetul executiv (nu exista o hotarare a adunarii generale in acest sens)a achizitionat camere de luat vederi.
A existat o hotarare a comitetului executiv, contract si factura si o singura oferta din piata.Camerele au fost montate iar locatarii nemultumiti de montarea camerelor au solicitat scoaterea camerelor, ulterior, acesta s-a intamplat. Firma care le-a montat a scos camerele a eliberat o hartie prin care se obliga sa vireze banii inapoi pana la o anumita data. In cazul in care banii nu au fost returnati conform intelegerii cu asociatia va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele:

1. Ce poate sa faca cenzorul in acest caz?
2. Poate fi tras la raspundere cenzor pentru acest aspect?
3. Mentionez ca in luna decembrie am solicitat lamuriri asociatiei si pana in prezent nu s-a lamurit situatia.
4. Ce poate sa faca asociatia in acest sens?

L nr 230/2007 Art 33
(1)Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a)verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
b)verifica executia bugetului de venituri si cheltuieli;
c)verifica gestiunea financiar-contabila;
d)cel putin o data pe an, intocmeste si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii sale si asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunand masuri.
(2)Cenzorul sau cenzorii alesi ai asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(3)Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Legea 230. art 30
(1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
h) isi asuma obligatii, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
Cenzorul nu are competente in astfel de cazuri
Recunoasteti ca
Asociatia de proprietari prin comitetul executiv (nu exista o hotarare a adunarii generale in acest sens)a achizitionat camere de luat vederi.

Responsabilitatea cenzorului este limitata la art 33 L nr 230/2007 si alte dispozitii in domeniu
Cenzorul nu are raport juridic incheiat cu firma instalare sistem supraveghere
Eventual,in conformitate cu disp L nr 230/2007 art 33 al a
verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor
,cenzorul putea sa conteste decizia comitetului executiv instalare sistem de supraveghere atat timp cat nu exista hotarare a adunarii generale si nu exista acordul individual al tuturor proprietarilor
Cenzorul poate eventual raspunde pentru
ca nu a constatat si nu a informat reprezentantul legal al asociatiei despre faptul ca nu exista acordul adunarii generale si nici acordul individual al tuturor proprietarilor
cenzorul nu poate fi tras la rspundere pentru raportul juridic =contractul de prestari servicii incheoat intre executant=firma si beneficiar=asociatia de proprietari
Este adevarat,cenzorul in virtutea competentelor avea obligatia sa atentioneze presedintele de asociatie despre incalcarea dispozitiilor referitoare la procedura prealabila necesara instalarii sistemelor de supraveghere in imobil
Asociatia de proprietari in calitatea de parte semnatara a raportului juridic de instalare sistem supraveghere , care a eliberat o hartie prin care se obliga sa vireze banii inapoi pana la o anumita data.,pentru recuperare suma are dreptul sa notifice oficial executantul firma sa respecte termenul asumat-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
ynocentta, utilizator
In cazul in care banii nu vor fi inapoiati si se va ajunge la instanta de judecata, in ce masura poate fi gasit vinovat sau pus sa plateasca contravaloarea contraxtului incheiat cu firma respectiva?
Ati verificat legalitatea deciziei comitetului executiv de a instala respectivele camere? Este prima obligatie a dvs ca si cenzor. Daca stiati de intentia lor si nu ati avut reactie, raspundeti in solidar cu membrii comitetului pentru eventuala paguba.
mira55, utilizator
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari care reprezinta asociatia si membrii proprietari este presedintele de asociatie care este si semnatar in contractul incheiat cu firma de instalare sistem supraveghere
Cenzorul poate raspunde pentru aspectul ca la verificarea documentelor nu a informat presedintele ca decizia comitetului de instalare sistem supraveghere este netemeinica -in lipsa acordului tuturor proprietarilor si a adunarii generale
Cenzorul a verificat documentele respective? Asta este problema...