Forum Discuţii juridice Executare silită despre poprire
Discuție deschisă în Executare silită

despre poprire

Va rog sa ma lamuriti daca in urma adresei de infiintare a popririi, tertul poprit ( casa pensiilor) comunica executorului judecatoresc venitul din pensie al persoanei careia i s-a dispus poprirea sau vireaza direct in contul executorului luna o anumita suma de bani fara a da detalii legate de poprire. Cum poate debitorul sa afle de sumele disponibile ale debitorului ce pot fi supuse popririi.
Cum isi recupereaza debitorul sumele achitate ca avans executorului, dupa ce executorul incaseaza el diferenta de executare sau intai executorul datoreaza debitorului suma inaintata ca avans. va multumesc
Toate detaliile privitoare la debit ,executorul le comunica prin adresa de infiintare poprire
Debitorul poate afla detalii direct de la executorul judecatoresc care detine intreg dosarul de executare silita
Despre ce avans achitat executorului este vorba ?
Odata cu cererea de executare silita , executorul mi-a solicitat suma de 150 RON- obligatia de a face, executare ridicandu-se la 35o RON . Astazi am sunat la executor si mi-a spus ca nu a primit niciun raspuns de la casa pensiilor si ca aceasta ii vireaza direct suma in cont, cererea de poprire a fost inaintata casei pensiilor in data de 19. ianuarie, pana la aceasta data nu am recuperat nimic. Care este procedura cu recuperarea avansului
Daca executorul a solicitat suma de 150 lei, si urmeaza sa primiti sumele puse la dispozitie de casa pensiilor in baza infiintarii popririi inseamna ca dv detineti calitatea de creditor nu de debitor
Sunt calitati distincte acea de debitor,respectiv de creditor primul urmeaza sa achite creditorului sume dispuse de instanta si infiintate de catee executorul judecatoresc
Da am gresit eu, sunt creditor, totusi nu ma-ti lamurit cu privire la recuperarea avansului Rectific inrebarea de mai devreme: Cum poate debitorul sa afle de sumele disponibile ale debitorului ce pot fi supuse popririi in Cum poate creditorul sa afle de sumele disponibile ale debitorului ce pot fi supuse popririi . Va precizez ca in urma discutiilor telefonice cu executorul dupa ce i-am comunicat ca am fost deja la casa de pensii Ilfov in data de 21 martie unde mi s-a comunicat ca deja s-a virat in contul executorului suma de 460 ROn acesta a trebuit sa recunoasca ca in data de 3o martie aprimit banii in cont