Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

compensare

De la firma X am cumparat marfa, la randul meu eu i-am vandut niste mijloace fixe.
Am posibilitatea de a efectua compensatie?
sigur ca da ; daca nu cunosteti procedura spuneti si discutam
Multumesc mult!!!
Eventual daca imi puteti da o baza legala mai ales ca este vorba de factura de marfa si factura de mijloace fixe.
Multumesc!!!
Se face ordin de compensare; este un formular tipizat cu regim special.
baza legala :
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 77 din 1 iunie 1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată,Monitorul Oficial cu numărul 256 din data de 4 iunie 1999

HOTÃRÂRE nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar şi a pierderilor din economie, şi a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale contribuabililor, persoane juridice Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 416 din data de 30 august 1999

Multumesc foarte mult!!!:)