avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru o casa la tara
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru o casa la tara

Am o casa la tara in care nu locuiesc ci doar merg dincand cate o zi doua ,la impozitare la ce categorie se incadrazea ,e socotita louinta rezidentiala , ce inseamna locuita rezidentiala
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: lackry_c , utilizator 22:24, 13 Iulie 2018
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impozitele sunt cele stabilite de consiliul local al primariei pentru anul in curs, pe proprietate.
Impozitul anual se plateste de proprietar chiar daca nu locuieste in casa respectiva decat cateva zile pe an.
Locuinta rezidentiala este cea unde o persoana are domiciliul mentionat in cartea de identitate.
asa stiam si eu ,dar locuind in oras acea e rezidetiala,cea de la tara se impoziteaza tot ca rezendetiala?
este normal ca sa nu mi se calculeze impozitiul dupa noua modificare anuntata pe data de 01februarie
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
virgil1950, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui sa va interesati la primarie.
Dupa stiinta mea a 2-a proprietate se impoziteaza diferit.
CE INTREB EU SI CE RASPUNZI DUMNEATA
ART. 453 cod fiscal - Definiții

În înțelesul prezentului titlu, expresiile de mai jos au următoarele semnificații:

a) activitate economică - orice activitate care constă în furnizarea de bunuri, servicii și lucrări pe o piață; Norme metodologice
b) clădire - orice construcție situată deasupra solului și/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosința sa, și care are una sau mai multe încăperi ce pot servi la adăpostirea de oameni, animale, obiecte, produse, materiale, instalații, echipamente și altele asemenea, iar elementele structurale de bază ale acesteia sunt pereții și acoperișul, indiferent de materialele din care sunt construite; Norme metodologice

c) clădire-anexă - clădiri situate în afara clădirii de locuit, precum: bucătării, grajduri, pivnițe, cămări, pătule, magazii, depozite, garaje și altele asemenea; Norme metodologice

d) clădire cu destinație mixtă - clădire folosită atât în scop rezidențial, cât și nerezidențial; Norme metodologice

e) clădire nerezidențială - orice clădire care nu este rezidențială; Norme metodologice

f) clădire rezidențială - construcție alcătuită din una sau mai multe camere folosite pentru locuit, cu dependințele, dotările și utilitățile necesare, care satisface cerințele de locuit ale unei persoane sau familii; Norme metodologice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod fiscal/impozite si taxe locale mtr090035 mtr090035 Buna ziua, sunt persoana fizica,detin un apartament pe care l-am inchiriat unei firme cu destinatie punct de lucru-salon de ingrijire/cosmetica ... (vezi toată discuția)
Impozitare diferentiata sau nu? zanionel zanionel in apartamentul parintilor am deschis un pfa obiect de activitate ,, alte forme de invatamant resp.meditatii,tot in acest imobil au si parintii mei sediul ... (vezi toată discuția)
Impozitul pentru apartamentele inchiriate la firme vasilemb vasilemb Inchiriez un apartament la o firma pentru sediu social si unul la alta firma pentru punct de lucru. Cu cat se majoreaza cota de impozit pentru cele 2 ... (vezi toată discuția)