Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul exact termen de contestatie amenda ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul exact termen de contestatie amenda contraventionala

Salutare!
Am primit o amenda prin posta recomandata, pe care am ridicat-o cu semnatura de primire abia la finalul returului, respectiv: amenda e datata cu 17.03.2018, semnatura de primire la posta am dat-o pe 02.04.2018, cand am ajuns sa ridic plicul.
Imi poate spune cineva daca ma mai incadrez in termenul de contestatie, de 15 zile lucratoare de la aducerea la cunostinta (nu stiu daca e sinonim si cu data de semnatura de primire/ridicare a hartiei)?
Multumesc anticipat!
Buna!

Potrivit art. 31 alin. (1) din OG nr. 2/2001, impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.

Astfel, termenul de 15 zile curge de la momentul la care a fost inmanata instiintarea si e sinonim cu data semnaturii de primire/ridicare a hartiei, daca nu exista o situatie exceptionala in care procesul-verbal de aplicare a amenzii v-a fost inmanat pe alta cale la o data anterioara.

Aveti insa grija ca termenul este de 15 zile calendaristice, nu lucratoare.
Multumesc frumos pentru raspuns. Maine dis de dimineata o si depun.