Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divorț

Rog pe cineva dacă poate să mă ajute în următoarea problemă.În cazul unui proces de divorț există un divergent intre soți.Soția este unic moștenitor al casei in care locuiesc.Moștenirea este din partea bunicii cu drept de uzufruct.Initial casa a fost mai mică iar pe parcursul căsătoriei a fost modernizată.Certificatul de moștenitor a fost emis după modernizare.Numele pe care a fost emis este același cu al soțului.Intrebarea mea este dacă la pronunțarea divorțului soțul are vreun drept asupra casei.Există posibilitatea că soțul să pretindă despăgubiri?Casa este bun propriu al soției?
Vă mulțumesc anticipat.
Buna seara
Sotul are dreptul de retentie pentru jumatate (sau cota stabilita de lege) din valoare modernizarilor.
Imobilul este bun propriu al sotiei dar el are dreptul ca acea suma de bani.
Dacă soțul ă investit are drept de creanta.
Dacă deschide proces este bine sa va angajați avocat întrucât nu mereu castiga in justitie cei care au dreptate..
Bineinteles, daca nu rezolvați amiabil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat