avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divorț

Rog pe cineva dacă poate să mă ajute în următoarea problemă.În cazul unui proces de divorț există un divergent intre soți.Soția este unic moștenitor al casei in care locuiesc.Moștenirea este din partea bunicii cu drept de uzufruct.Initial casa a fost mai mică iar pe parcursul căsătoriei a fost modernizată.Certificatul de moștenitor a fost emis după modernizare.Numele pe care a fost emis este același cu al soțului.Intrebarea mea este dacă la pronunțarea divorțului soțul are vreun drept asupra casei.Există posibilitatea că soțul să pretindă despăgubiri?Casa este bun propriu al soției?
Vă mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:50, 17 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara
Sotul are dreptul de retentie pentru jumatate (sau cota stabilita de lege) din valoare modernizarilor.
Imobilul este bun propriu al sotiei dar el are dreptul ca acea suma de bani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă soțul ă investit are drept de creanta.
Dacă deschide proces este bine sa va angajați avocat întrucât nu mereu castiga in justitie cei care au dreptate..
Bineinteles, daca nu rezolvați amiabil.
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am o întrebare legată de partaj in caz de divorț ... Mgf10 Mgf10 Buna ziua. Am o întrebare legată de partaj in caz de divorț după o căsătorie de 30+ ani. Casa este o moștenire a soției de la părinți care au ... (vezi toată discuția)
Partaj mariw mariw buna ziua. am 20 de ani,locuiesc cu parinti si cu bunica,bunicul meu a plecat din casa,acum traind in concubinaj cu alta femeie. acum vrea sa ne evacueze ... (vezi toată discuția)
Se da urmatoarea situatie. sotul meu a cumparat un teren inaintea ... Darcey Darcey Se da urmatoarea situatie. Sotul meu a cumparat un teren inaintea casatoriei, dupa casatorie am inceput sa construim impreuna pe acel teren o casa la care am ... (vezi toată discuția)