Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grad handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grad handicap

In luna martie anul acesta am primit certificat de incadrare in handicap gradul 2 accentuat, pentru schizofrenie paranoida de la DGASPC, dupa ce am fost internata de trei ori la spital in decurs de 2 luni si voi primi ajutor de handicap in curand. Este primul de acest gen pe care mi-l fac si este valabil pe 24 de luni. Problema este ca nu imi ajung banii si vreau sa ma angazej sa muncesc, iar in locul pentru care aplic este nevoie sa fii in toate facultatile mintale, altfel nu este legal. Din moment ce am certificatul de handicap nu pot sa muncesc in domeniul respectiv, considerandu-se ca nu sunt in toate capacitatile mintale? Dupa expirarea valditatii certificatului, daca nu il reinnoiesc voi putea muncii si daca da imi trebuie vreo hartie de la psihiatru cum ca sunt in toate capacitatile mintale,sunt considerata automat ca pot muncii fiind in toate capacitatile mintale sau sunt considerata cu deficiente psihice pe viata? Mentionez ca nu am pensie pe caz de boala pentru ca nu am vechime de munca si singurul meu venit ar fi ajutorul. Va rog lamuriti-ma, pentru a rezolva problema. Va multumesc anticipat!
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.