Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Care e diferenta dintre dobanda fixa si dobanda ...
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Care e diferenta dintre dobanda fixa si dobanda variabila?

va rog sa-mi spuneti ce diferenta este intre o dobanda fixa si una variabila laun depozit in ron la o banca?
In cazul unei dobanzi fixe dobanda inscrisa in contractul de depozit ramana valabila pe tot timpul existentei depoizitului.

In cazul dobanzii variablie, dobanda se schimba pe parcurs in functie de mai multi factori.