Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... modificarea unilateral a marjei fixe din contract prin ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

modificarea unilateral a marjei fixe din contract prin act aditional

Am primit actul aditional de la banca si am constatat ca DAE se calculeaza functie de Euribor la 3 luni si functie de marja fixa.Problema e ca in contractul initial aveam o marja fixa de 4.85% iar prin actul aditional mi-au crescut marja la 7.225%.E legala schimbarea marjei unilateral de catre banca si daca nu ce se poate face?
diana-iasi a scris:

Am primit actul aditional de la banca si am constatat ca DAE se calculeaza functie de Euribor la 3 luni si functie de marja fixa.Problema e ca in contractul initial aveam o marja fixa de 4.85% iar prin actul aditional mi-au crescut marja la 7.225%.E legala schimbarea marjei unilateral de catre banca si daca nu ce se poate face?

este ilegal sa se schimbe marja fixa din contract. trebuie sa ramana maxim 4.85%!
dar e posibil sa ajunga la 7.255% pentru ca asa "isi da acordu'" cerbulescu, in scopul "protejarii" consumatorilor:)) , pentru noua "marja fixa" conform oug 50/2010:

“Pentru contractele de credit aflate in derulare, in care dobanda este compusa din dobanda de referinta a bancii + o marja fixa, suntem de acord :)):)):))ca noua formula de calcul sa includa indicele de referinta aferent valutei in care a fost acordat creditul + o marja fixa, compusa din marja fixa existenta in contractul initial, valabila la data semnarii contractului, si diferenta dintre valoarea dobanzii de referinta si valoarea indicelui de referinta, valabile la 21 iunie 2010”...

[ link extern ]

si pentru treaba asta noi trebuie sa ne plangem subordonatilor lui... ce "solutie" ne-or da aia?!!!:rolleyes::stunned:

ContSters123067, utilizator
Faceti reclamatie la OPC. Daca nu obtineti un raspuns favorabil le faceti plangere penala celor care v-au solutionat reclamatia! In cele din urma dati in judecata banca. Sper ca nu ati semnat actul aditional...
raduallan a scris:

Faceti reclamatie la OPC. Daca nu obtineti un raspuns favorabil le faceti plangere penala celor care v-au solutionat reclamatia! In cele din urma dati in judecata banca. Sper ca nu ati semnat actul aditional...

si daca l-ar fi semnat, ce?

OUG 50/2010

Art. 37. - În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica
următoarele reguli:
a) dobânda va fi raportată la fluctuaţiile indicilor de referinţă
EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobânzii de referinţă a BNR, în funcţie de valuta
creditului, la care creditorul poate adăuga o anumită marjă, fixă pe toată durata
derulării contractului;

... pot partile stabili alta dobanda (mai mare) decat cea reglementata?!:rolleyes: ... sau modifica "marja fixa", reglementata, culmea, ca "fixa pe toata durata derularii contractului"?!:rolleyes:

ContSters123067, utilizator
...scad sansele sa se mai bage opc-ul