Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare cazier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare cazier

In luna 08.2015 am fost condamnata la 3 ani de inchisoare cu suspendare pt inselaciune fara termen de proba.cand imi pot reabilita cazierul? Multumesc
Buna ziua ! în august 2018 sunteti reabilitat de drept. Sa verificati daca s-a radiat din evidenta politiei solicitati prin septembrie un cazier. Mult succes!

Art. 165

Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Si cam cat ar costa ?

preda2017 a scris:

In luna 08.2015 am fost condamnata la 3 ani de inchisoare cu suspendare pt inselaciune fara termen de proba.cand imi pot reabilita cazierul? Multumesc

Multumesc din suflet.credeam ca trebuie sa treaca 3 ani de cand s-a implinit executarea cu suspendare.o zi frumoasa
Cat aveti stabilit termenul de supraveghere? verificati in hotarare.
În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul de 3 ani curge de la data împlinirii termenului de supraveghere
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu am supraveghere.multumesc