Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare de drept
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare de drept

Buna ziua! In anul 2014 am primit o pedeapsa cu suspendare de 2 ani de 6 luni si 5 ani termen de incercare, in martie 2019 se implineste termenul si as dorii sa stiu daca se va sterge cazierul judiciar. Va multumesc!
Așa ar trebui să se întâmple, in mod firesc, cu condiția ca toate obligațiile impuse dvs. pentru perioada de încercare să fi fost îndeplinite. de exemplu plata cheltuielilor civile, nesăvârșira altei infracțiuni, etc.
Buna ziua!
Reabilitarea de drept opereaza fara ca dvs sa faceti vreun demers.
Conform art. 166 Ncp "Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune." Conform art. 167 alin.4 Ncp, termenul de 3 ani curge de la implinirea termenului de incercare , in cazul dvs. cel de 5 ani, caci abia atunci pedeapsa se considera executata. Astfel, reabilitarea de drept se va produce dupa 5 plus 3 ani, respectiv in anul 2022.
In data de 29.11.2013 a fost instanta de fond,iar apelul a fost in aprilie 2014,unde sa majorat termenul de incercare de la 3 ani la 5 ani. Din cate am citit noul cod penal a intrat in vigoare de la data de 1 feb 2014,credeti ca este poaibil sa fi fost judecat dupa vechiul cod penal si sa intervina reabilitarea de drept la implinirea termenului de incercare ?
Adrian-3G, utilizator
Ca sa stim in baza carui c.p. ati fost judecat, postati ce scrie in dispozitivul hotararii.
Cazier:
Condamna la 2 ani si 6 luni inchisoare cf art 86^1 si ^2 CP suspenda executarea pedepsei sub supraveghere-termen de incercare 5 ani pentru savarsirea faptei prev de art 2 alin 1. Lg 143/2000,art 320^1 CPP, art 41. alin 2 CP cu aplic ped accesorie prev de art. 71 CP. art 64 alin. 1 lit.a teza || CP, art.64 alin. 1 lit.b CP, art .71 alin. 5 CP si interdictia drepturilor prev de art.65 alin.2 CP pe o perioada de 2 ani. Dispusa prin SP.nr.157 din 29/11/2013 nr .dosar ..... an dosar 2013 Tribunalul Valcea def.prin D.P.199/A la 09/04/2014 Curtea de apel Pitesti.