Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare bani primiti din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare bani primiti din strainatate

Ce obligatie fiscala legala are o fiica adulta, care primeste lunar in cont o suma de bani de la mama sa,in conditiile in care aceasta este pensionata de varsta in Romania,dar lucreaza cu contract de munca(deci isi plateste darile)in Spania?Dar mama,daca sta doar o luna pe an in Romania si are 64 de ani trebuie sau nu sa faca vreo declaratie,dupa ultimele legi?
Nu veti declara si nu veti plati impozit pentru sumele de bani primite ca ajutor de la rudele din strainatate.
Va multumesc de raspuns!Mama mea era ff ingrijorata ,pt ca tot citeste si aude astfel de stiri...Si nu stia clar ce trebuie sa faca sau sa facem....

george-neagu a scris:

Nu veti declara si nu veti plati impozit pentru sumele de bani primite ca ajutor de la rudele din strainatate.

jus_tgv, utilizator