Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord vecin pentru sediu social si punct de lucru.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord vecin pentru sediu social si punct de lucru.

Buna ziua,

Doresc sa imi infintez sediul social si punctul de lucru al unui SRL in propriul imobil. Locuiesc la casa, cu trei apartamente, nu exista asociatie de proprietari/locatari si am un singur apartament cu care ma invecinez perete in perete.
Acest apartament vecin a fost inchiriat unei societati comerciale, care il foloseste ca punct de lucru (coafor).

Intrebarea este, eu mai am nevoie de acordul proprietarului, asa cum scrie in lege, daca destinatia imobilului a fost schimbata in spatiu comercial?
Daca destinatia imobilului a fost schimbata in spatiu comercial,nu mai este necesar acordul vecinilor
Eu zic ca un acord al vecinului proprietar, pe documentul necesar la ORC, nu v-ar deranja prea mult.
Pentru ca formularul despre care vorbim se completeaza cu vecinii "direct afectati" si in plus este nevoie de acordul com. ex. al as. prop. - si dupa cum ne-ati spus, nu aveti asociatie de proprietari/locatari, in momentul cand vecinul dvs. a schimbat destinatia locuintei, vi s-a cerut acordul? Ma gandesc ca trebuie sa urmati aceeasi procedura...
Este un alt tip de document la ORC? Trebuie mers la dansii si intrebat.
Mult succes!