Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare chirias spatiu primarie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare chirias spatiu primarie

Buna ziua, persoanaA este asociat unic la firmaA. FirmaA are un contract de inchiriere a unui spatiu comercial (un birou - nu spatiu public) cu o primarie obtinut in urma unei licitatii. Contractul este facut pe 5 ani cu posibilitate de prelungire dupa expirare. Momentan au trecut 2 ani - chiria este platita la zi. Daca persoanaA nu mai vrea sa desfasoare activitate si isi vinde firma catre un alt srl, firmaB, aceasta din urma poate sa continue sa foloseasca acel spatiu pe baza contractelor de inchiriere si cumparare sau va trebui desfacut contractul de inchiriere si facuta din nou licitatie?
-Ambele firme functioneaza pe acelasi Caen;
-Niciuna din firme nu are datorii;
-Contractul de inchiriere nu prevede aceasta situatie.
SebastianHorvat, utilizator
ce nu este prevazut ca e interzis...poate fi permis :) daca se doreste trecerea contractului...o cesiune...ar trebui sa intrebati la primarie...daca nu ar. tb sa recurgeti la alte subterfugii...am vazut si contracte care au fost cesionate. totul depinde de fiecare administratie locala in parte.