Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE

vA ROG STIE CINEVA SA MI RASPUNDA?CUMPAR UN IMOBIL CU ACHITAREA UNEI SUME DE BANI SI CLAUZA DE INTRETINERE.ACHITAREA SUMEI SE FACE DIN BANI PROVENITI CA DONATIE DE LA MAMA MEA.INTREBARE?CARE SUNT DREPURILE SOTULUI MEU CU CARE SUNT CASATORITA LEGAL LA ACEST BUN DOBANDIT.Acest imobil il cumpar pentru copil care in prezent are 15 ani.Sotul meu avand un copil dintr-o casatorie anterioara doresc sa ma asigur ca peste trei ani pot face acte la copil.Multumesc.
adina1997, utilizator
Pai si cine presteaza intretinerea ? Copilul?
INTREBAREA ERA CE DREPT ARE SOTUL MEU...DEPRE INTRETINERE VOR FI STIPULATE IN CONTRACT.INTRETINEREA VA INTRA IN SARCINA MEA,
adina1997, utilizator
Pai are dreptul la jumatate pentru ca:
1. Bunurile dobandite prin cumparare in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale ambilor soti.
2. Contractul de intretinere este un contact cu titlu oneros. Intretineti o persoana in schimbul unui bun. Intretinerea presupune cheltuieli din partea dvs, cheltuieli care se fac din banii comuni cu sotul. Pentru ca venitul este considerat bun comun.
CU RESPECT,MULTUMESC! EXISTA O CALE JURIDICA DE A FACE SEPARARE BUNURI FARA A DIVORTA.
adina1997, utilizator
Nu mai scrieti cu majuscule, multumesc!