avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE

vA ROG STIE CINEVA SA MI RASPUNDA?CUMPAR UN IMOBIL CU ACHITAREA UNEI SUME DE BANI SI CLAUZA DE INTRETINERE.ACHITAREA SUMEI SE FACE DIN BANI PROVENITI CA DONATIE DE LA MAMA MEA.INTREBARE?CARE SUNT DREPURILE SOTULUI MEU CU CARE SUNT CASATORITA LEGAL LA ACEST BUN DOBANDIT.Acest imobil il cumpar pentru copil care in prezent are 15 ani.Sotul meu avand un copil dintr-o casatorie anterioara doresc sa ma asigur ca peste trei ani pot face acte la copil.Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
adina1997, utilizator
Cel mai recent răspuns: adina1997 , utilizator 14:55, 9 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai si cine presteaza intretinerea ? Copilul?
INTREBAREA ERA CE DREPT ARE SOTUL MEU...DEPRE INTRETINERE VOR FI STIPULATE IN CONTRACT.INTRETINEREA VA INTRA IN SARCINA MEA,
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
adina1997, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai are dreptul la jumatate pentru ca:
1. Bunurile dobandite prin cumparare in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale ambilor soti.
2. Contractul de intretinere este un contact cu titlu oneros. Intretineti o persoana in schimbul unui bun. Intretinerea presupune cheltuieli din partea dvs, cheltuieli care se fac din banii comuni cu sotul. Pentru ca venitul este considerat bun comun.
CU RESPECT,MULTUMESC! EXISTA O CALE JURIDICA DE A FACE SEPARARE BUNURI FARA A DIVORTA.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
adina1997, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai scrieti cu majuscule, multumesc!

Alte discuții în legătură

Separare de bunuri lonita lonita Bună ziua Soția mea dorește sa achiziționeze o proprietate cu bani proprii, proveniți din donație de la sora ei. Eu mai am un copil din alta ... (vezi toată discuția)
Achiziție imobil Frau Lehrerin Frau Lehrerin Bună seara. Vă cer ajutorul într-o privință. Mă aflu în proces de cumpărare a unui imobil 70% fonduri proprii (cadou de la părinți) și 30% credit ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru ... MichaelaNicola MichaelaNicola Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru copilul meu (căsătorit) pentru a-i asigura dreptul exclusiv de proprietate ? Cumpărat de ... (vezi toată discuția)