Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Separare de bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Separare de bunuri

Bună ziua
Soția mea dorește sa achiziționeze o proprietate cu bani proprii, proveniți din donație de la sora ei.
Eu mai am un copil din alta căsătorie iar soția dorește sa pună la adăpost aceasta achiziție proprie pe viitor, sa nu poată intra la o eventuala succesiune cu acest moștenitor al meu.
Înțeleg ca se poate face o separare de bunuri, dar nu știu exact cum se procedează pentru asta.
Pe actul de achiziție a proprietății, chiar dacă va fi semnat doar de către sotie, va apărea probabil ca este bun comun fiind achiziționat în timpul căsătoriei.
Ma poate lamuri cineva cum trebuie procedat, va rog?
Va mulțumesc.
lonita, utilizator
Puteti incheia la notar o conventie matrimoniala de separatie de bunuri, inainte de cumparare.
Astfel, imobilul care va fi achizitionat de sotie, va fi bunul ei propriu.
In caz de divort, nu va fi inclus la partaj si nu se va imparti. Dar, daca sotia decedeaza prima, veti avea si dvs dreptul la mostenire, in calitate de sot supravietuitor.
Trebuie făcută convenția neapărat înainte sau poate fi făcută și după cumpărare?

raluk0207 a scris:

Puteti incheia la notar o conventie matrimoniala de separatie de bunuri, inainte de cumparare.
Astfel, imobilul care va fi achizitionat de sotie, va fi bunul ei propriu.
In caz de divort, nu va fi inclus la partaj si nu se va imparti. Dar, daca sotia decedeaza prima, veti avea si dvs dreptul la mostenire, in calitate de sot supravietuitor.

Care e noima sa fie făcută dupa cumpărare?
Bineînțeles că înainte.
Pai înainte nu exista proprietatea ce urmează a se cumpără, ma gândesc ca după ce o cumpăra se poate face actul notarial de separare de bunuri având în vedere ca a fost cumpărată din banii ei proprii.

raluk0207 a scris:

Care e noima sa fie făcută dupa cumpărare?
Bineînțeles că înainte.

Ala se numește partaj. Și se împart bunurile comune deja dobândite în timpul căsătoriei.
Convențiile matrimoniale produc efecte numai pentru viitor și se refera la regimul juridic al bunurilor, ce urmează a fi achiziționate.