Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru ...

Ce trebuie sa conțină actul de cumpărare a unui imobil pentru copilul meu (căsătorit) pentru a-i asigura dreptul exclusiv de proprietate ? Cumpărat de către părinți
Dacă e cumpărat de către părinți este al părinților.
Dacă e cumpărat de copil, este bun comun cu nora/ginerele.

Dacă vreți ca imobilul sa fie doar al copilului cumparati-l dvs, după care i-l puteți dona copilului. Bunurile dobândite prin donație sunt bunuri proprii.
Sau copilul și sotul/soția sa, pot încheia înainte de cumpărare o convenție matrimoniala de separație de bunuri, urmând ca imobilul respectiv sa fie doar al soțului care a semnat contractul de vânzare.