Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... I-am cumpărat fetei mele o mașină cu motorizare 2,0 ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

I-am cumpărat fetei mele o mașină cu motorizare 2,0 cu factură direct pe numele ei, dar asigurarea e prea scumpă. Cum aș putea să o trec pe numele meu?

Buna ziua. Am cumparat fetei mele o masina cu motorizare 2,0 de la o firma cu factura direct pe numele fetei. Acum... marea mea uimire este la pretul asigurarii care este de 1200 lei pe numele ei si 325 pe numele meu. Am declarat-o la primarie, rar-ul il am programat pe 23 mai iar la politie sunt pe 12 iunie. Programarile sunt facute pe numele fetei... acum ca dau anul asta mai mult nu e o problema...dar sa dau in fiecare an... chiar nu mi se pare ok. Ce as putea sa mai fac sa o trec pe numele meu?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Solutiile de inscriere a unui autoturism pe numele altei persoane, doar pentru a plati RCA mai mic, este un beneficiu pe termen scurt.

In primul rand daca inmatriculati masina pe numele dvs, fiica nu va putea acumula reduceri de la un an la altul (Bonus). Acum are pret de 1200 Lei, dar daca ar avea bonus maxim cat aveti probabil dvs. (reducere 50%) pretul ar fi fost de 600 Lei. Cu inaintarea in varsta pretul va mai scade.

In al doilea rand, pe viitor se preconizeaza ca tarifarea RCA sa fie si in functie de persoanele care utilizează autovehiculul (istoricul de daunalitate/ vechime/ varsta), iar atunci nu mai conteaza pe numele cui este inmatriculat autovehiculul.
@marcelctin In urma cu 4 ani am inmatriculat un autoturism pe numele mamei, ca proprietara, rubrica C.2 si eu ca ,,UTILIZATOR", rubrica C.3 din certificatul de inmatriculare. Nu era problema costului rca-ului, altele erau motivele. Asigurarea obligatorie o platesc in nume personal, deci eu acumulez bonusul. Alaltaieri am reinnoit rca-ul si n-a fost nicio problema. La inmatriculare am completat o fisa ca UTILIZATOR. Celor de la asigurari le convine situatia d-voastra, incaseaza niste bani fara niciun motiv, doar pt. ca POT, dar nu va lasati prostit si urmati-mi sfatul! Succes! P.S. Daca doriti lamuriri suplimentare, trimiteti-mi un mesaj privat!