Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... cardul european de sanatate
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

cardul european de sanatate

Buna ziua am si eu o intrebare referituare la cardul european de sanatate....tatal meu a fost gasit cu o tumoare la gat in spital in romania....nu a facut nimic acolo pt ca ai era frica si nu vroia sa se opereze....zilele astea a venit in vizita la mine in italia...a avut o criza nu putea respira si am fost nevoiti sa chiamam salvarea....aici l au internat si al pregatesc de operatie...ne au cerut cardul european de sanatate si am fost nevoiti sa al dam.....spunand ca toate costurile le va suporta asigurarea...intrebarea mea este...asigurare poate refuza plata pt internarea si operatia tatalui meu in acest caz?..multumesc
Buna seara,
Cu ajutorul CEASS, puteți beneficia de asistență medicală (și de rambursarea costurilor) în aceleași condiții ca și cetățenii țării în care vă aflați. Dacă tratamentul de care aveți nevoie este gratuit pentru rezidenți, nici dumneavoastră nu va trebui să plătiți. Dacă tratamentul se plătește, vă puteți adresa instituției naționale din țara în care vă aflați pentru a solicita rambursarea costurilor direct acolo sau puteți contacta propria casă de asigurări de sănătate la întoarcerea acasă.

Cheltuielile dumneavoastră vor fi rambursate în conformitate cu normele și plafoanele aplicabile în țara în care ați beneficiat de îngrijiri. Două situații sunt posibile: fie vi se rambursează costul integral al tratamentului, fie va trebui să suportați o parte din cheltuieli, în funcție de normele în vigoare în țara în care vi s-a acordat tratamentul. Există și posibilitatea ca asiguratorul dumneavoastră să vă ramburseze integral costurile, conform propriilor sale reguli.

În fiecare țară din UE există cel puțin un punct național de contact care vă poate oferi asistență în chestiuni legate de rambursare

Buna seara,
Cu ajutorul CEASS, puteți beneficia de asistență medicală (și de rambursarea costurilor) în aceleași condiții ca și cetățenii țării în care vă aflați. Dacă tratamentul de care aveți nevoie este gratuit pentru rezidenți, nici dumneavoastră nu va trebui să plătiți. Dacă tratamentul se plătește, vă puteți adresa instituției naționale din țara în care vă aflați pentru a solicita rambursarea costurilor direct acolo sau puteți contacta propria casă de asigurări de sănătate la întoarcerea acasă.

Cheltuielile dumneavoastră vor fi rambursate în conformitate cu normele și plafoanele aplicabile în țara în care ați beneficiat de îngrijiri. Două situații sunt posibile: fie vi se rambursează costul integral al tratamentului, fie va trebui să suportați o parte din cheltuieli, în funcție de normele în vigoare în țara în care vi s-a acordat tratamentul. Există și posibilitatea ca asiguratorul dumneavoastră să vă ramburseze integral costurile, conform propriilor sale reguli.

În fiecare țară din UE există cel puțin un punct național de contact care vă poate oferi asistență în chestiuni legate de rambursare.

Aveti detalii aici si puteti lua legatura cu punctele nationale de pe teritoriul Italiei pentru a obtine asistenta.
[ link extern ]

Cititi si acest articol, cuprinde informatii despre subiectul care va intereseaza.
[ link extern ]
In opinia mea, este bine sa cereti informatii si personal, atat la autoritatile italiene cat si la CNSAS Bucuresti.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal