Forum Discuţii juridice Executare silită Studii finantate in Anglia
Discuție deschisă în Executare silită

Studii finantate in Anglia

Buna ziua
M-am inscris la facultate in Anglia, am facut un an si ceva, timp in care statul englez mi-a achitat taxele scolare si mi-a dat o suma de bani in transe, pentru intretinere.
Vreau sa ma intorc in Romania pentru ca nu ma pot acomoda. Voi plati banii inapoi asa cum este regulamentul lor, in rate lunare.
Problema este ca as vrea sa stiu in ce masura ma pot executa silit pentru recuperare mai rapida a datoriei, avand in vedere ca am un apartament pe numele meu in Romania.
Mentionez ca la inscrierea la facultate am semnat doar o cerere de inscriere in care se stipuleaza ca am inteles ca voi restitui taxele de scolarizare si ma voi supune legilor englezesti pentru asta.
Va multumesc
Teoretic si tehnic va pot executa in Romania pe baza unui titlu executoriu emis in UE (nu stim ce sa va intampla dupa definitivarea cu Brexitul), insa daca spuneti ca veti plati, probabil nu se va ajunge la executarea silita. Deasemenea conteaza si suma in discutie raportata la cheltuielile de executare (pe care, cel putin in prima faza) le va suporta creditorul. Ca atare, nu se poate oferi un raspuns transant pentru ca exista necunoscute in speta. Ideal (si normal) ar fi sa nu se ajunga la executare silita.