avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau IF
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau IF

La un PFA sau IF deschis in familie, atât soțul cât și soția trebuie să aibă statut de salariat? Dacă venitul realizat e sub salariul minim pe economie, există obligația plății asigurărilor sociale?

Alte discuții în legătură

Pfa-urile trebuie sa dispara din romania din cauza contributiei de asigurari de sanatate pe legea 95 din 2006 ? lazarescu_irinel lazarescu_irinel Buna ziua ! Acum un an am deschis un PFA cu un punct de lucru intr-o piata. Dupa 2 luni am inchis acel punct de lucru pentru ca nu am mai putut plati chiria. ... (vezi toată discuția)
Asigurari sociale richy richy Buna ziua, Am cautat pe forum dar nu am gasit un raspuns clar. Vreau sa imi infiintez un PFA pe sistem real. Mentionez ca sunt angajat cu norma de 4 ore ... (vezi toată discuția)
Bursa socială student, parintele plătește taxe in doua tari. Michi2475 Michi2475 Buna ziua. Va rugam sa ne spuneti dacă din punct de vedere legal, băiatul nostru din România poate beneficia de bursa socială la facultate in următoarele ... (vezi toată discuția)