avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Poate o persoana sa iese in pensie anticipata daca este nascuta in 08.05.1960 (58 ani) si avand lucrati 14 ani si vreo 7 luni?
Cel mai recent răspuns: Mar44 , utilizator 08:28, 15 Mai 2018
Conditia de varsta este indeplinita.
Conditia de stagiu este de 31 ani si 9 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditare).
Cu acest stagiu nu se poate beneficia nici de pensie de limita de varsta(61 ani si 9 luni).
Trebuie sa fie indeplinita conditia de stagiu minim de 15 ani.
si daca reuseste sa completeze acest stagiu minim de 15 ani prin plata din mana, se poate incadra pt pensia anticipata?
Nu.
Doar limita de varsta.
din pacate nu am inteles.
Daca reuseste sa isi termine stagiul minim de 15 ani de munca, poate sa ceara pensie anticipata, sau cum trebuie sa procedeze?
Eu am fost foarte clar.
Cu stagiul minim de cotizare se poate beneficia doar de pensie de limita de varsta.

Alte discuții în legătură

Pensie mileaG mileaG Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)