avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata care este procentul. Are 38 de ani de munca. Nu are grupa. Data nasterii 14.03.1980.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: mileaG , utilizator 11:13, 13 Aprilie 2017
Poate anul este 1960 că altfel ar avea 37 de ani.
Limita de varsta la 61 de ani si 9 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat.
La momentul 14/04/2017 penalizarea este de 11,2%
asa este. este nascuta in 1960 :-)
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie mileaG mileaG Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 56 ani (impliniti) se poate pension anticipat fara penalizare. Are 38 de ani de munca. Nu are ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie CameliaGh CameliaGh Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti toate variantele de iesire la pensie (anticipat, anticipat partial cu sau fara penalizare si cat este penalizarea, de ... (vezi toată discuția)
Pensionare in cazul grupei a ii-a de munca harnica harnica Buna ziua Pentru o persoana feminina nascuta in 1960, 2 septembrie, care a cotizat timp de 32 ani , din care 20 de ani si 8 luni grupa a 2-a pana in ... (vezi toată discuția)