Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca soacra mea in varsta de 57 ani (impliniti) se poate pensiona anticipat fara penalizare. Si daca totusi ar fi penalizata care este procentul. Are 38 de ani de munca. Nu are grupa. Data nasterii 14.03.1980.

Multumesc,
Poate anul este 1960 că altfel ar avea 37 de ani.
Limita de varsta la 61 de ani si 9 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat.
La momentul 14/04/2017 penalizarea este de 11,2%
asa este. este nascuta in 1960 :-)
multumesc!