Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordonanta si somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordonanta si somaj

Buna ziua!
As dori sa stiu daca, in conditiile in care am acceptat ca de la 1 Ianuarie 2010 sa plec de la unitatea in care lucrez prin programul de plecari voluntare pot primi somaj in acelasi timp cu salariile compensatorii si daca da, de cand?. Mai am putin pana la pensie si vreau sa profit si de acesta daca se poate.
Va multumesc!
Daca va inceteaza contractul de munca prin concediere individuala sau colectiva beneficiati de somaj (daca aveti cotizate 12 luni din ultimele 24) si de plati compensatorii. Este bine de stiut in ce conditii s-a facut acest program de plecari voluntari si ce anume s-a statuat prin negocieri.