Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plecari voluntare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plecari voluntare

Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca pentru sumele primite in urma plecarii voluntare(art.55/b) este corect sa sa opreasca somaj(0.51%),cas(9.5%),cass(6.5%).Multumesc!

Daca sunt acordate salarii compensatorii, atunci se opresc contributiile catre stat.
Este corect, sunt tot venituri de natura salariala.
Binenteles ca est corect, dvs primiti tot salariu pentru zilele lucrate.
Chiar daca este vorba de salariu compensatoriu (acordat la concediere), tot se opresc contributiile respective, cu singura excpetie pentru aceste sume a contributiei la somaj.
In concluzie: este corect sa se opreasca somajul?
Multumesc pentru raspuns!
elena stan a scris:

Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca pentru sumele primite in urma plecarii voluntare(art.55/b) este corect sa sa opreasca somaj(0.51%),cas(9.5%),cass(6.5%).Multumesc!

Art. 55b, reprezinta incetarea cim cu acordul partilor la o data stabilita de comun acord.
La data respectiva se achita obligatiile salariale ale angajatorului fata de angajat , la zi.
La aceste drepturi va referiti?
Contributiile sunt: cas-10.5%, cass - 5.5%, somaj - 0.5%, impozit 16%.

P.S. Se dau salarii compensatorii pentru art/ 55b?
Doina Elena, Consultant resurse umane