avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plecari voluntare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plecari voluntare

Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca pentru sumele primite in urma plecarii voluntare(art.55/b) este corect sa sa opreasca somaj(0.51%),cas(9.5%),cass(6.5%).Multumesc!

Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 00:38, 14 Septembrie 2009
Daca sunt acordate salarii compensatorii, atunci se opresc contributiile catre stat.
Este corect, sunt tot venituri de natura salariala.
Binenteles ca est corect, dvs primiti tot salariu pentru zilele lucrate.
Chiar daca este vorba de salariu compensatoriu (acordat la concediere), tot se opresc contributiile respective, cu singura excpetie pentru aceste sume a contributiei la somaj.
In concluzie: este corect sa se opreasca somajul?
Multumesc pentru raspuns!
elena stan a scris:

Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti daca pentru sumele primite in urma plecarii voluntare(art.55/b) este corect sa sa opreasca somaj(0.51%),cas(9.5%),cass(6.5%).Multumesc!




Art. 55b, reprezinta incetarea cim cu acordul partilor la o data stabilita de comun acord.
La data respectiva se achita obligatiile salariale ale angajatorului fata de angajat , la zi.
La aceste drepturi va referiti?
Contributiile sunt: cas-10.5%, cass - 5.5%, somaj - 0.5%, impozit 16%.

P.S. Se dau salarii compensatorii pentru art/ 55b?
Ultima modificare: Duminică, 13 Septembrie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Retinere contributii ajutor de concediere legally brunette legally brunette Buna ziua! In cazul ajutorului de concediere acordat la concediere individuala pt motive care nu tin de persoana salariatului, angajatorul are dreptul de a ... (vezi toată discuția)
Plati compensatorii IonAndrei IonAndrei Am si eu urmatoarea intrebare: Este legal si carei legi,art. ... ,aln. .... este corect sa se retina contributiile sociale (somaj,sanatate,pensii) la platile ... (vezi toată discuția)
Despre salariul compensator(disponibilizare) corina.trandafir corina.trandafir 1.Salariul compensator este obligatoriu sa fie trecut in statul de plata(rubrica alte drepturi)? Se impoziteaza la fel ca un salariu normal?se platesc din el ... (vezi toată discuția)