avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plată ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plată ore suplimentare

Bună ziua.
Problema mea este următoarea :
in decurs de vreo 5 ani am efectuat un serviciu la o centrală termică având calificarea de fochist, dar fiind ca sarcină suplimentară in fișa postului, nefiind angajat ca fochist si nici remunerat in vreun fel.
Fiind personal redus numeric ,s-au adunat foarte multe ore suplimentare pe care nu am putut sa le efectuez in cele 60 zile conform legii ,dar nici nu mi-au fost compensate in vreun fel. intrebarea e dacă pot cere plata orelor suplimentare efectuate si pe ce perioada ?
Aceste ore suplimentare sunt evidentiate in pontaje,grafice si registre de tura pe toata perioada de 5-6 ani.
multumesc,cu stima
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:29, 21 Mai 2018
In acest caz, solicitati angajatorului plata orelor suplimentare necompensate cu timp liber platit.
In caz contrar, sesizati ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.

In instanta puteti solicita doar plata pe ultimii 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensarea orelor suplimentare munca în ture ram ram ram ram Bună ziua, In cazul muncii în ture de 12/24, unde programul de lucru se stabilește în baza graficelor lunare, și unde intr-o lună, de exemplu, ar ... (vezi toată discuția)
Plata ore suplimentare danny61 danny61 buna seara. am o nelamurire pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. eu lucrez la o institutie bugetara ( scoala). sunt angajat pe un post de ... (vezi toată discuția)
Compensare ore suplimentare demarela demarela Buna ziua, In situatia in care in luna martie se efectueaza de catre un angajat intr-una din zilele lucratoare 4 h suplimentare care vor fi compensate prin ... (vezi toată discuția)