Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plată ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plată ore suplimentare

Bună ziua.
Problema mea este următoarea :
in decurs de vreo 5 ani am efectuat un serviciu la o centrală termică având calificarea de fochist, dar fiind ca sarcină suplimentară in fișa postului, nefiind angajat ca fochist si nici remunerat in vreun fel.
Fiind personal redus numeric ,s-au adunat foarte multe ore suplimentare pe care nu am putut sa le efectuez in cele 60 zile conform legii ,dar nici nu mi-au fost compensate in vreun fel. intrebarea e dacă pot cere plata orelor suplimentare efectuate si pe ce perioada ?
Aceste ore suplimentare sunt evidentiate in pontaje,grafice si registre de tura pe toata perioada de 5-6 ani.
multumesc,cu stima
In acest caz, solicitati angajatorului plata orelor suplimentare necompensate cu timp liber platit.
In caz contrar, sesizati ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.

In instanta puteti solicita doar plata pe ultimii 3 ani.