Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Compensare ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Compensare ore suplimentare

Buna ziua,

In situatia in care in luna martie se efectueaza de catre un angajat intr-una din zilele lucratoare 4 h suplimentare care vor fi compensate prin ore libere platite in luna urmatoare, acestea trebuie sa fie evidentiate in pontajul lunii martie? Vor fi platite in luna martie si daca da, in ce procent? Deasemenea in aprilie, cand vor fi compensate prin ore libere platite cum vor aparea in pontajul acestei luni si cum vor fi remunerate?
Multumesc
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia.

În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

In speta, munca suplimentara va fi evidentiata in pontajul lunii martie ... iar zilele libere platite se pot lua in termen de 60 de zile de la data efectuarii muncii suplimentare .. acestea vor fi platite normal.
Fiind evidentiate in luna martie se vor si plati in aceasta luna ca si ore normale? Sau doar vor aparea in pontaj urmand ca ele sa fie luate ca ore libere si platite normal in aprilie?