Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare masina

Vreau sa vand o masina catre o persoana fizica si vreau sa pastrez numerele de inmatriculare. Care este procedura ca individul sa poata pleca acasa in aceeasi zi in care s-au virat banii in cont, cu masina?
Daca intentionati sa pastrati numerele de inmatriculare este necesar sa va deplasati personal la SPR evidenta auto sa faceti cerere sa achitati c/v pastrare numere de inmatriculare,urmand ca cel care cumpara vehiculul sa solicite alte numere de inmatriculare care se elibereaza in aceiasi zi la interval de 1-2 ore de la depunerea documentelor
platiti la DRPCIV 30 lei -contravaloare taxa pastrare numere - si ii dati cumparatorului o copie de pe chitanta pe care o veti primi. In acest fel, cumparatorul va preda, atunci cand va inmatricula masina, copia chitantei respective, in loc de numere. Numerele vi le va trimite DUPA ce inmatriculeaza masina pe numele lui. De mentionat faptul ca dvs veti putea utiliza numerele pastrate numai dupa ce masina figureaza inmatriculata cu altele.