Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism, autoturism de negasit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism, autoturism de negasit

Sotul cumpara un autoturism in 2014 si il inmatriculeaza. Acesta,sotul, decedeaza in 2016. La masa succesorala sotia gaseste doar certificatul de inmatriculare (origina) si o copie a cartii de identitate. Nu stie sa fie vanduta masina. Pentru a o radia are nevoie de cartea de identitate (copia nu se elibereaza de RAR fara a prezenta autoturismul) si actul de predare la dezmembrari. Din verificari pe net rezulta ca ITP a fost pana in 2016-cei 2 ani acordati de RAR la inmatriculare si RCA pana in noiembrie 2015. Masina nu este de gasit. Cum poate fi radiata?
Initial desfasurati demersuri la SPR evidenta auto care sa va comunice din baza de proprie de date statutul vehiculului cu datele de identificare din CIV
Inmatriculat pe numele decedatului si suspendata inmatricularea deoarece nu are ITP valabil.