Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... furt cu autor cunoscut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

furt cu autor cunoscut

La inceputul lunii februarie am fost jefuita de un angajat. Imediat am facut plangere la politie.Dupa doua saptamani,vazand ca nu se intampla nimic, am facut o plangere si la procuratura. Foarte bine argumentata, cu dovezi ,inregistrari video,deci autorul este cunoscut. La mijlocul lunii mai am depus la procuratura o cerere prin care solicit sa fiu tinuta, prin email ,la curent in legatura cu stadiul dosarului. Este normal ca pana la sfarsitul lunii mai sa nu am nici un raspuns? Ce pot sa fac in continuare?
claudia 1, utilizator
Cercetarea unei sesizari/plangeri este conditionata de mai multi factori
Nimeni nu contesta ca dv va confruntati cu o situatie specaila pe care insa nu o puteti solutiona personal si atunci ati inteles sa apelati la autoritati
La autoritati apeleaza un numar sporit de cetateni
Cercetarea plangerilor adresate autoritatilor este conditionata de bagajul de activitate al autoritatii,de complexitatea spetei,de interesul partilor si de alti factori independenti de vointa partilor
Trebuie sa cunoasteti ca exista procedura legal prevazuta care necesita un timp faptic
Daca dv intr-un termen scurt adresati mai multe plangeri avand acelasi obiect,nu faceti decat sa complicati nejustificat situatia i
In februarie ati facut plangere la politie care a fost inregistrata
Dupa inregistrarea plangerii dv la politie aceasta a inaintat actele la parchet-birocratie care implica timp de analiza, inclusiv corespondenta intre autoritati
La 2 saptamani dupa prima plangere,,ati adresat a doua plangere la parchet
Parchetul a inregistrat noua dv plangere a distribuit-o la un procuror
Deja exista in cercetare 2 cauze distincte cu 2 numere distincte de inregistrare,ambele declinate spre solutionare aceluiasi politist
In momentul in care ati adresat autoritatilor competenta sa solutioneze mai multe plangeri se impune sa asteptati parcurgerea procedurii legal prevazute
Multumesc pentru raspuns,
mentionez ca in a 2-a plangere (catre `Procuratura, plangere care a fast insotita de CD-uri cu probe video) am specificat faptul ca am mai inaintat o plangere catre Politie factua chiar la momentul constatarii si am solicitat sa fie comasate in acelasi dosar. Practic asteptarile mele la momentul instiintarii in scris a Politiei la momentul constatarii faptei erau naive :)..am crezut ca politia o sa sara in dube si o sa-l aduca imediat pe hot la sectie...poate chiar scoteau banii de la el din moment ce trecusera doar cateva ore de la comiterea faptei. Asa ca prima plangere a fost facuta in viteza si nu continea toate datele necesar si nici probele video si, din acest motiv am facut a 2-a plangere :)
Din cate stiu in lege se vorbeste despre o "durata rezonabila" de solutionare a unui caz. Pentru ca un caz mai banal nu imi pot imagina, din punctul meu de vedere durata a devenit nerezonabila cam de la aparitia primului ghiocel. Pot face ceva in legatura cu asta?
Oare era mai bine daca sunam la 112 la momentul constatarii? stiu ca nu se suna numai daca esti in pericol sau daca vezi un om care bate cu biciul o vaca de ex.....dar puteam sa zic "vai..mi-e frica sa nu fie hotii inca aici ca aud pe cineva cum respira!" .... sa stiu pentru data viitoare :)