avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile CO

Buna ziua,

Din 4 aprilie 2018 sunt angajat la o societate cu contract nedeterminat, intrebare mea este daca am nevoie sa imi iau concediu în iunie dupa data de 15, imi pot lua mai multe zile decât am lucrat?
Sau cum se calculează? Eu acum as avea dreptul la 3 zile dar imi trebuie 7, le pot lua ?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2018
Paul2017, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:07, 1 Iunie 2018
In prezent, nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.

(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. lucrez la privat cu carte de munca din mai 2020.la ... alexapadure89 alexapadure89 Buna ziua. Lucrez la privat cu carte de munca din mai 2020.La cat timp am dreptul sa iau concediu de odihna si de cate zile as beneficia.Multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu de odihna AlexMti AlexMti Buna seara! As dori sa stiu daca imi pot lua concediul de odihna. Sunt angajat de 3 luni, iar managerul mi-a spus ca nu imi pot lua concediul deoarece sunt ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la concediu dupa noua luni de la angajare? ContSters436155 ContSters436155 Sant angajat de noua luni,angajatorul sustine CA nu am drept de concediu doar dupa in an.Am drept sau nu si care zile? (vezi toată discuția)