Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile CO

Buna ziua,

Din 4 aprilie 2018 sunt angajat la o societate cu contract nedeterminat, intrebare mea este daca am nevoie sa imi iau concediu în iunie dupa data de 15, imi pot lua mai multe zile decât am lucrat?
Sau cum se calculează? Eu acum as avea dreptul la 3 zile dar imi trebuie 7, le pot lua ?
Multumesc
Paul2017, utilizator
In prezent, nu mai exista nicio prevedere legala care sa spuna ca se acorda CO numai dupa o anumita perioada lucrata.
CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.

(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.