Forum Discuţii juridice Executare silită ordin de evacuare
Discuție deschisă în Executare silită

ordin de evacuare

Proprietarul casei in care locuiesc imi datoreaza o suma considerabila de bani. L-am somat prin executorul judecatoresc sa restituie datoria, dar ma ameninta cu evacuarea.Intrebare: ma poate evacua in conditiile in care nu si-a platit datoria?
teoretic nu va poate evacua, numai ca depinde in ce termeni ati incheiat contractul de inchiriere.Probabil imprumutul nu are nimic a face cu chiria...;) deci sunt doua cheatiuni separate si trebuie tratate ca atare.
Daca are motive (neplata chiriei spre exemplu) sigur ca va poate evacua. Asta nu inseamna ca va impiedica ceva sa il executati silit pentru suma de bani datorata.
care ar fii motivul invocat pt a proceda la evacuarea dvs .?
daca va datoreaza o suma de bani , dvs. aveti posibilitatea de a-l actiona in instanta, in vederea recuperarii acestor sume .