Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicat

art 132 Legea 62/2011 .Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celor stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil la nivel superior.

Intrebarea mea este: Contract colectiv de munca la nivel superior ; la ce se refera, in conditiile in care Contractele colective pe ramura nu mai exista?

Ierarhia, de jos in sus , ar fi : contract colectiv de munca la nivel de unitate - contract colectiv de munca la nivel de grup de unitati (angajatorul facand parte din acest grup) - contract colectiv de munca la nivel de sector de activitate
In speta de fata este vorba de petrochimie unde nu mai exista contract colectiv la nivel de ramura!
În România nu mai există contracte colective de muncă unice la nivel naţional şi nici contracte colective sectoriale, a declarat, miercuri, Bogdan Hossu, preşedintele Confederaţiei Naţionale Sindicale „Cartel Alfa”, prezent la un seminar de specialitate.22 OCTOMBRIE 2015
Si care este nelamurirea ???
Atunci cand voi negocia un nou CCM in unitatea mea, pot pierde drepturi care deja sunt castigate?