Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Sarcina cu multipli factori de risc - Angajatorul nu a ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Sarcina cu multipli factori de risc - Angajatorul nu a anuntat sarcina la medicina muncii

Buna ziua,
In prezent sunt insarcinata in 25 de saptamani, iar la varsta de 14 saptamani am anuntat angajatorul in scris, la data de 12 aprilie.
In cursul sarcinii, au intervenit mai multe internari si situatii medicale, care au generat, pana acum, 25 zile de concediu medical.
In urma discutiei cu medicul dinecolog, datorita factorilor multipli de risc ce pot genera o nastere prematura, mi s-a oferit un raport care descrie atat factorii de risc, tratamentele urmate si recomandarile de repaus pana la nastere, cat si recomandarea de a imi fi reevaluat dosarul de medicina muncii si intrarea in concediu de risc maternal.
In urma discutiei cu angajatorul, a reiesit ca acesta nu a informat medicina muncii si nu s-a intocmit niciun dosar, care sa cuprinda factorii de risc existenti la locul de munca, pentru a fi reevaluat si inclus raportul de risc.
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii legali ce ar trebui urmati, pentru a beneficia de concediul de risc maternal si daca angajatorii pot raspunde si cum pentru neanuntarea starii mele de graviditate. Mentionez ca acestia au anuntat ITM, in termenul legal de 10 zile.
Multumesc anticipat!
Ana Ciodar, utilizator
Solicitati medicului ginecolog sa respecte legislatia si daca considera oportun sa emita pentru dvs. concediu de risc maternal. Acest concediu de risc maternal se avizeaza de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...