Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare vouchere de vacanta contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare vouchere de vacanta contract suspendat

Bună ziua,
Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: la instituția la care lcrez s-au acordat vouchere de vacanta. O salariată aflată în concediu creștere copil până la doi ani a solicitat acordarea voucherelor deși are contractul suspendat în perioada martie 2017 - martie 2019.
Instituția este obligată să îi acorde vouchere?
Care ar fi temeiul legal?
Din punctul meu de vedere situația dumneaei nu se încadrează în cazurile enumerate de art. 145 alin. 4 Codul muncii.
Vă mulțumesc.
Art.din Codul Muncii nu se refera la vouchere de vacanta.

Vedeti art.3 din NORMELE METODOLOGICE din 4 martie 2009 privind acordarea voucherelor de vacanță
[ link extern ]
Repet întrebarea: persoana cu CIM suspendat pentru concediu de creștere copil în vârstă de până la doi ani pe toată perioada de refeință beneficiază de acest drept(vouchere de vacanță)?
Daca ati fi citit art.3 mentionat mai sus , ati fi observat /dedus ca, beneficiati numai daca asa ceva este reglementat prin contractele colective de muncă, respectiv prin regulamente interne aplicabile angajatorului dvs.

Sunt sectoare de activitate din domeniul bugetar unde pot beneficia numai daca indeplinesc o anumita conditie, adica plata impozitului aferent.