Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Acordare vouchere de vacanta in cazul CIM suspendat
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Acordare vouchere de vacanta in cazul CIM suspendat

Bună seara,
Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: la instituția la care lucrez s-au acordat vouchere de vacanta. O salariată aflată în concediu creștere copil până la doi ani a solicitat acordarea voucherelor deși are contractul suspendat în perioada martie 2017 - martie 2019.
Instituția este obligată să îi acorde vouchere?
Care ar fi temeiul legal?
Vă mulțumesc.
Voucherele de vacanta se acorda doar daca a lucrat in perioada 1 iulie 2017 - 31 decembrie 2018. in cazul in care se intoarce din crestere copil in 2018, i se va calcula dreptul la vouchere de la momentul intoarcerii in unitate pana la sfarsitul anului 2018, Voucherele se acorda pentru timpul efectiv lucrat. Daca nu revine pe parcursul anului 2018 nu are dreptul la niciun voucher.

ianasi claudia a scris:

Bună seara,
Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: la instituția la care lucrez s-au acordat vouchere de vacanta. O salariată aflată în concediu creștere copil până la doi ani a solicitat acordarea voucherelor deși are contractul suspendat în perioada martie 2017 - martie 2019.
Instituția este obligată să îi acorde vouchere?
Care ar fi temeiul legal?
Vă mulțumesc.