avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Acordare vouchere de vacanta in cazul CIM suspendat
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Acordare vouchere de vacanta in cazul CIM suspendat

Bună seara,
Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: la instituția la care lucrez s-au acordat vouchere de vacanta. O salariată aflată în concediu creștere copil până la doi ani a solicitat acordarea voucherelor deși are contractul suspendat în perioada martie 2017 - martie 2019.
Instituția este obligată să îi acorde vouchere?
Care ar fi temeiul legal?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: marcelctin , utilizator 20:53, 28 Iunie 2018
Voucherele de vacanta se acorda doar daca a lucrat in perioada 1 iulie 2017 - 31 decembrie 2018. in cazul in care se intoarce din crestere copil in 2018, i se va calcula dreptul la vouchere de la momentul intoarcerii in unitate pana la sfarsitul anului 2018, Voucherele se acorda pentru timpul efectiv lucrat. Daca nu revine pe parcursul anului 2018 nu are dreptul la niciun voucher.

ianasi claudia a scris:

Bună seara,
Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: la instituția la care lucrez s-au acordat vouchere de vacanta. O salariată aflată în concediu creștere copil până la doi ani a solicitat acordarea voucherelor deși are contractul suspendat în perioada martie 2017 - martie 2019.
Instituția este obligată să îi acorde vouchere?
Care ar fi temeiul legal?
Vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Voucher de vacanță N-n-n-N N-n-n-N Am lucrat un an (iulie 2017 - iulie 2018) într-o instituție publică și nu am primit niciun voucher de vacanță. Dacă depun o cerere în acest sens la ... (vezi toată discuția)
Voucherele de vacanță - returnare sau nu în caz de demisie? emma_pitoi@yahoo.com emma_pitoi@yahoo.com Sunt pentru anul 2017 sau pentru 2018? In caz de demisie cum procedez le returnez am lucrat tot anul 2017? Multumesc (vezi toată discuția)
Vouchere vacanta 2019 tuilleries tuilleries Buna ziua! Initial, pentru anul 2019 era stipulat ca se vor inlocui voucherele de vacanta cu o prima de vacanta la nivelul salariului minim brut, adica 1900 ... (vezi toată discuția)