Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... poluare sonoră
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

poluare sonoră

Bună ziua. Am nevoie de o îndrumare, dacă în carosabilul care trece prin fața casei mele s-a format o groapă și autovehiculele de mare tonaj ce trec prin această groapă fac un zgomot infernal, din care cauză nu putem dormi noaptea, cum pot să intentez o actiune de judecată împotriva administratorului acelui sector de drum și ce probe trebuiesc aduse drept dovadă pentru disconfortul creat.
Puteti contacta o firma autorizata de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii (gasiti pe site-ul Inspectiei muncii sau pe internet) din judetul dvs. care sa faca determinari de zgomot si vibratii si sa emita buletine de determinare noxe.
Faceti poze la groapa respectiva.
Puteti trimite notificare scrisa la administratorul drumului/ primarie, prin posta cu confirmare de primire in care solicitati remedierea drumului respectiv.
Puteti deschide actiune in instanta anexand documentele mentionate mai sus si raspunsurile primite.