Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua

Buna ziua azi mi a iesit alcolemia la sange.Prima 1,45 si a doua 1,35.Tinand cont ca nu am mai avut alte antecedente,am 5 copii minori in intretinere si lucrez pe ambulanta,ce pedeapsa voi primi si in cat timp imi voi primi permisul.Credeti ca am nevoie de avocat?Multumesc
Deoarece alcoolemia depistata depaseste pragul legal de 0,80 g/l, sub care este doar contraventie, in cazul dv. se vorbeste despre o fapta penala, respectiv savarsirea infractiunii prevazuta de art.336 Cod penal. Este o fapta destul de grava, cu atat mai mult cu cat lucrati pe ambulanta. Veti avea nevoie de avocat, cu siguranta!
Probabil veti primi o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere. Cu o aparare eficienta, ati putea primi o pedeapsa minima. Permisul nu il veti primi prea curand. Cele mai multe sanse sunt ca el sa fie anulat si sa fiti nevoit, dupa un timp dat ( in functie de pedeapsa primita), sa dati examen pentru un nou permis.
Exista si varianta amenzii penale sau amanarii aplicarii pedepsei.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Amenda penala si amanarea aplicarii pedepsei exista, dar jurisprudenta arata ca se prefera suspendarea executarii in cazul conducerii sub influenta alcoolului. Amenda conduce la anularea permisului. Amanarea aplicarii pedepsei conduce doar la suspendarea permisului pt.90 zile, insa se aplica interdictia de a mai conduce un autovehicul pe o perioada destul de lunga. Deci..
Fiecare instanta are practica ei.
Instantele din Bucuresti dispun amanarea aplicarii pedepsei daca sunt indeplinite conditiile prevazute de lege si asa este normal, nu este o regula condamnarea. Individualizarea trebuie facuta in functie de circumstantele reale si personale.
De ex. la Judecatoria Oltenita, Campina am observat ca la aceasta infractiune se dispune in general condamnarea la amenda penala.
Obligatia de care vorbiti dvs in cazul amanarii aplicarii pedepsei nu se dispune in mod obligatoriu de instanta.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Doamna avocat am uitat sâ precizez câ pe mine cand ma prins poliția nu eram în timpu serviciului adicâ pe ambulanțâ eram cu mașina mea personala mam dus dupâ sora mea câ se simțea foarte râu care stâ la doi km de mine

Claudia-Elena Mardare a scris:

Deoarece alcoolemia depistata depaseste pragul legal de 0,80 g/l, sub care este doar contraventie, in cazul dv. se vorbeste despre o fapta penala, respectiv savarsirea infractiunii prevazuta de art.336 Cod penal. Este o fapta destul de grava, cu atat mai mult cu cat lucrati pe ambulanta. Veti avea nevoie de avocat, cu siguranta!
Probabil veti primi o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere. Cu o aparare eficienta, ati putea primi o pedeapsa minima. Permisul nu il veti primi prea curand. Cele mai multe sanse sunt ca el sa fie anulat si sa fiti nevoit, dupa un timp dat ( in functie de pedeapsa primita), sa dati examen pentru un nou permis.