avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am o întrebare și va mulțumesc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am o întrebare și va mulțumesc anticipat pentru ...

Bună ziua, am o întrebare și va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Sa dispus punerea în mișcare a acțiunii penale fata de mine, într-un dosar pentru conducerea unui vehicul sub influenta băuturilor alcoolice prev. de art. 336 alin. 1 din C. Pen, având o alcoolemie mai mare de 0.80 alcool în sânge.
ÎNTREBAREA : pot cere în acordul de recunoastere a vinovăției renunțarea aplicării pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: lau4rally , utilizator 20:59, 18 Mai 2021
Aveti dreptul sa solicitati ce doriti dvs, asta nu inseamna ca procurorul trebuie sa fie de acord.
De principiu, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. La incheierea acordului asistenta juridica este obligatorie.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si impreuna cu acesta sa stabiliti ce solutie este potrivita raportat la criteriile generale de individualizare.

Îmi puteți spune va rog, dacă la o pedeapsa principala cu amânare, vor fi amânate și pedepsele complementare?, adică ar fi posibil sa imi fie înapoiat permisul de conducere?
Cu toate ca am înțeles ca o pedeapsa cu suspendare ar fi mai favorabila decât o pedeapsa cu amânare, în urma pedepsei închisorii cu suspendare sau a amenzii penale, fiind o condamnare permisul de conducere se va anula.
Va multumesc
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti dreptul sa solicitati ce doriti dvs, asta nu inseamna ca procurorul trebuie sa fie de acord.
De principiu, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. La incheierea acordului asistenta juridica este obligatorie.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si impreuna cu acesta sa stabiliti ce solutie este potrivita raportat la criteriile generale de individualizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara am fost oprit in trafic in luna februarie si a iesit ... Mr49r Mr49r Buna seara am fost oprit in trafic in luna februarie si a iesit la etilotest 0.41 am fost dus la sange prima proba a iesit 0.96 iar a doua proba 0.74 prin luna ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan Ombladon24 Ombladon24 Buna ziua faptele vătămare corporală si alcool se judecă separat ? Am avut un accident de motocicleta singur (vezi toată discuția)
Condus autoturismul sub influenta alccool fekete terez fekete terez Buna ziua Ce pedeapsa primeste daca au iesit 1,5 alcoolism in sange condus o autoturisme. Multumesc (vezi toată discuția)