avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii necesare pentru un container fast-food
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii necesare pentru un container fast-food

Buna ziua,
Am un teren pe care doresc sa incep o afacere: o terasa- restaurant, iar "bucataria" sa fie amenajata intr-un container tip fast-food.
Nu reusesc sa dau de cineva de la Primarie care sa ma lamureasca: de ce autorizatii am nevoie? Autorizatia de construire este necesara in cazul unui container, sau exista si o autorizatie mai simpla, de amplasare a containerului? Se pot realiza bransamentele la utiliati fara aceasta autorizatie de construire?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 13:58, 9 Iulie 2018
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Pentru ceea ce doriti dvs. sa deschideti (conform mentiunilor din discutie) aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului puteti solicita/ primi autorizatie de ctie. de la primarie si ulterior autorizatie de functionare.
Autorizatiile mentionate in link sunt obligatorii sa fie detinute pentru a putea functiona.
Bransamentele la energie electrica, gaze au regim special de autorizare si se intocmeste documentatie specifica.
Bună ziua,

Containerul ce va fi utilizat ca bucătărie este tot o construcție, fie ea și provizorie!
Mai întâi, trebuie să faceți demersuri de natură urbanistică și abia ulterior vă veți putea ocupa de demersurile de autorizare în vederea funcționării.

O bună parte dintre demersuri sunt similare cu cele descrise aici în forum:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Trebuie să aveți răbdare și să fiți perseverent!
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spațiu comercial fara acordul vecinilor Anca1986 Anca1986 Vecinul de lângă mine are un teren pe care la dat in chirie și chiriașul a deschis un Fast food in rulote cu terasa fara acordul vecinilor(adică al ... (vezi toată discuția)
Autorizare food truck comercial DANIEL_CODRU DANIEL_CODRU Buna ziua. In vederea deschiderii/autorizarii unui food truck commercial, in ipoteza in care va functiona amplasat pe in teren privat imi puteti spune daca ... (vezi toată discuția)