Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii necesare pentru un container fast-food
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii necesare pentru un container fast-food

Buna ziua,
Am un teren pe care doresc sa incep o afacere: o terasa- restaurant, iar "bucataria" sa fie amenajata intr-un container tip fast-food.
Nu reusesc sa dau de cineva de la Primarie care sa ma lamureasca: de ce autorizatii am nevoie? Autorizatia de construire este necesara in cazul unui container, sau exista si o autorizatie mai simpla, de amplasare a containerului? Se pot realiza bransamentele la utiliati fara aceasta autorizatie de construire?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Pentru ceea ce doriti dvs. sa deschideti (conform mentiunilor din discutie) aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului puteti solicita/ primi autorizatie de ctie. de la primarie si ulterior autorizatie de functionare.
Autorizatiile mentionate in link sunt obligatorii sa fie detinute pentru a putea functiona.
Bransamentele la energie electrica, gaze au regim special de autorizare si se intocmeste documentatie specifica.
Bună ziua,

Containerul ce va fi utilizat ca bucătărie este tot o construcție, fie ea și provizorie!
Mai întâi, trebuie să faceți demersuri de natură urbanistică și abia ulterior vă veți putea ocupa de demersurile de autorizare în vederea funcționării.

O bună parte dintre demersuri sunt similare cu cele descrise aici în forum:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Trebuie să aveți răbdare și să fiți perseverent!
Succes!