Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata?

sunt nascuta in 22.08 1955 si am 34 ani lucrati ,as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat si cand anume? si daca da ,cat este penalitatea la calculul pensiei?
1. Puteti beneficia de:
a). Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
b). Pensie anticipata partiala incepand cu August 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Deoarece aveti 4 ani peste cei 30 de cotizare standard veti avea o reducere de 0,30% pentru fiecare luna de anticipare, adica 0,30%*60 luni = 18% penalizare.
3. Daca se modifica legea pensiilor din ianuarie 2010 sa nu ma injurati pe mine!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane