avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata?

sunt nascuta in 22.08 1955 si am 34 ani lucrati ,as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat si cand anume? si daca da ,cat este penalitatea la calculul pensiei?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:14, 3 Noiembrie 2009
1. Puteti beneficia de:
a). Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
b). Pensie anticipata partiala incepand cu August 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Deoarece aveti 4 ani peste cei 30 de cotizare standard veti avea o reducere de 0,30% pentru fiecare luna de anticipare, adica 0,30%*60 luni = 18% penalizare.
3. Daca se modifica legea pensiilor din ianuarie 2010 sa nu ma injurati pe mine!
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma pot pensiona? mariana55 mariana55 Sunt nascuta la data de 11. aug. 1955, am 34 de ani vechime in munca. As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial in acest an, care sunt conditiile ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata papic papic Nascuta la 25.aprilie 1955, cu o vechime de munca din august 1972, aproape 38 de ani,am dreptul la pensionare anticipata din mai 2010? Penalizarea la pensie ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata nelli nelli Buna.M-am nascut in 20 sept. 1955 si lucrez ca educatoare de la 1 sept 1975,fara intrerupere. va rog sa-mi raspundeti daca ma pot pensiona anticipat,avand o ... (vezi toată discuția)