Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Nascuta la 25.aprilie 1955, cu o vechime de munca din august 1972, aproape 38 de ani,am dreptul la pensionare anticipata din mai 2010? Penalizarea la pensie ce procent va fi?am gasit mai multe raspunsuri dar nu stiu care e corect.
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Pentru ca ati depasit stagiul de cotizare complet cu peste 7 ani, procentul de diminuare a pensiei pentru fiecare luna de anticipare este de 0,15%. Pentru cele 60 de luni de anticipare veti avea o diminuare de 60x0,15%= 9%.
3. Proiectul noii legi a pensiilor va aduce o diminuare de 60x0,75%=45%.