avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Nascuta la 25.aprilie 1955, cu o vechime de munca din august 1972, aproape 38 de ani,am dreptul la pensionare anticipata din mai 2010? Penalizarea la pensie ce procent va fi?am gasit mai multe raspunsuri dar nu stiu care e corect.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:59, 25 Februarie 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Pentru ca ati depasit stagiul de cotizare complet cu peste 7 ani, procentul de diminuare a pensiei pentru fiecare luna de anticipare este de 0,15%. Pentru cele 60 de luni de anticipare veti avea o diminuare de 60x0,15%= 9%.
3. Proiectul noii legi a pensiilor va aduce o diminuare de 60x0,75%=45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata partiala marioara-pui marioara-pui nascuta in iunie 1955,cu 32 de ani de cotizare-doresc a ma pensiona si as vrea sa stiu suportul legal care imi permite acest lucru.De asemenea am auzit la ... (vezi toată discuția)
Vârsta pensionare roman gheorghe roman gheorghe Învăţătoare, născută la data de 01 01 1955, lucrez din data de 01 09 1975 , la ce dată pot ieşi la pensie anticipată fără diminuare din pensie? (vezi toată discuția)