Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta succesiune

Sotul meu a murit si am 3 copii, unul dintre ei nu a vrut sa faca succesiunea la notar si am ajuns in tribunal. Zilele acestea am primit sentinta, nu sunt de acord cu cotele stabilite, desi analizand dosarul cred ca avocatul meu a gresit din principiu la calculul cotelor si distribuirea acestora. Fiul care nu a fost de acord nu s-a prezentat la nici un proces, i-am platit eu avocat din oficiu si am suportat eu toate cheltuielile de judecata si avocatul meu a cerut recuperarea cheltuielilor pe cale separata, desi nu am fost de acord, alti bani alte luni de asteptare. Referitor la cotele stabilite, consider ca eu ca si sotie supravietuitoare din principiu trebuia sa am 1/2 din casa si ce-mi corespundea din partea sotului decedat. In sentinta se stabileste 1/4 pentru fiecare, atat pentru mine ca si sotie supravietuitoare ce detineam 1/2 din casa cat si cei trei copii, avem cote egale, nu cred ca este corect, este o gresala...Intrebarea mea este ce am de facut, sau cum se poate remedia gresala? Sentinta s-a emis pe 05.07.2018. Avocatul a gresit (sper ca nu intentionat) instanta a repartizat cotele 1/4 pentru fiecare. Ce trebuie facut sau daca se mai poate remedia situatia?
Buna ziua,
Cred ca nu ati inteles foarte bine sentinta! La succesiunea sotului se impart doar bunurile acestuia, respectiv 1/2 din bunurile comune. Cotele parti din sentinta de care vorbiti sunt din 1/2 sotului, nu din intreg. Asteptati redactarea si comunicarea sentintei, cititi-o atent in totalitate! Daca nu este asa, aveti calea apelului in 30 zile de la comunicarea sentintei.
O zi buna!
Este foarte mica probabilitatea sa se fi gresit.
Sunt de acord cu colega de mai sus.

Dacă aveți neclaritati mergeți cu hotărârea la avocat pentru a fi examinată și sa va lămuriți pe deplin.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc, cred ca aveti dreptate.