Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Primariile sunt platitoare de TVA ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Primariile sunt platitoare de TVA ?

In anii 1993-1994 mi s-a repartizat de catre primarie o locuinta din fondul locativ de stat intr-un bloc dintr-un orasel de provincie. Dupa multi ani, mutandu-ma in alt judet. In febra mutarii am pierdut pur si simplu contractul de vanzare-cumparare, iar acum m-ar interesa un apart intr-un imobil nou dar am inteles ca dezvoltatorul solicita declaratie notariala ca nu am mai beneficiat de TVA de 5%. Ori eu nu stiu daca pe acel contract se mentiona TVA de 5% sau nu. Va rog sa ma ajutati cu un sfat , in nici un caz nu as vrea sa fac o greseala, tocmai de aceea mai bine intreb o comunitate de profesionisti . Deci intrebarea mea ar fi : Primariile sunt sau erau la vremea aceea platitoare de TVA ? Va multumesc mult
planul de conturi pentru institutii publice (OMFP 1917/2005), include:

BUGETUL STATULUI, BUGETUL LOCAL, BUGETUL ASIGURĂRILOR SOCIALE DE STAT ŞI CONTURI ASIMILATE

Cote defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale

Sume încasate pentru bugetul capitalei

Taxa pe valoarea adăugata

Taxa pe valoarea adăugată de plata

Taxa pe valoarea adăugată de recuperat

Taxa pe valoarea adăugată deductibila

Taxa pe valoarea adăugată colectată

Taxa pe valoarea adăugată neexigibilă

Impozit pe venitul din salarii şi din alte drepturi

Alte impozite,taxe şi vărsăminte asimilate

Alte datorii şi creanţe cu bugetul

Alte datorii faţă de buget

Alte creanţe privind bugetul

Va multumesc pt raspunsul detaliat dar ordinul despre care vorbiti e din 2005 ori eu as dori sa stiu daca in anul 1993 exista TVA de 5% (ca sa pot da linistita declaratia notariala ca nu am mai avut in proprietate un apart. cumparat cu cota de 5%) pentru ca am citit ca aceasta cota redusa s-a introdus in Codul fiscal in decembrie 2008. V-as ruga sa imi clarificati acest lucru.