avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Primariile sunt platitoare de TVA ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Primariile sunt platitoare de TVA ?

In anii 1993-1994 mi s-a repartizat de catre primarie o locuinta din fondul locativ de stat intr-un bloc dintr-un orasel de provincie. Dupa multi ani, mutandu-ma in alt judet. In febra mutarii am pierdut pur si simplu contractul de vanzare-cumparare, iar acum m-ar interesa un apart intr-un imobil nou dar am inteles ca dezvoltatorul solicita declaratie notariala ca nu am mai beneficiat de TVA de 5%. Ori eu nu stiu daca pe acel contract se mentiona TVA de 5% sau nu. Va rog sa ma ajutati cu un sfat , in nici un caz nu as vrea sa fac o greseala, tocmai de aceea mai bine intreb o comunitate de profesionisti . Deci intrebarea mea ar fi : Primariile sunt sau erau la vremea aceea platitoare de TVA ? Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Josephine2016 , utilizator 13:18, 23 Iulie 2018
planul de conturi pentru institutii publice (OMFP 1917/2005), include:

BUGETUL STATULUI, BUGETUL LOCAL, BUGETUL ASIGURĂRILOR SOCIALE DE STAT ŞI CONTURI ASIMILATE

440
Cote defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale

441
Sume încasate pentru bugetul capitalei

442
Taxa pe valoarea adăugata

4423
Taxa pe valoarea adăugată de plata

4424
Taxa pe valoarea adăugată de recuperat

4426
Taxa pe valoarea adăugată deductibila

4427
Taxa pe valoarea adăugată colectată

4428
Taxa pe valoarea adăugată neexigibilă

444
Impozit pe venitul din salarii şi din alte drepturi

446
Alte impozite,taxe şi vărsăminte asimilate

448
Alte datorii şi creanţe cu bugetul

4481
Alte datorii faţă de buget

4482
Alte creanţe privind bugetul

Va multumesc pt raspunsul detaliat dar ordinul despre care vorbiti e din 2005 ori eu as dori sa stiu daca in anul 1993 exista TVA de 5% (ca sa pot da linistita declaratia notariala ca nu am mai avut in proprietate un apart. cumparat cu cota de 5%) pentru ca am citit ca aceasta cota redusa s-a introdus in Codul fiscal in decembrie 2008. V-as ruga sa imi clarificati acest lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont 473 nefertiti_g nefertiti_g Buna ziua, soldul debitor al contului 473 se trece in bilant la creante sau la datorii? multumesc, (vezi toată discuția)
Note inchidere tva nefertiti_g nefertiti_g buna ziua, avem urmatoarea situatie: luna martie tva de plata 4000 lei (neplatit pana in prezent),luna apr tva de recuperat-50.000 lei. ar trebui ca softul ... (vezi toată discuția)